PROGRAM
Działalności Komisji Współpracy z Zagranicą PIIB
1. Wstęp
Komisja Współpracy z Zagranicą PIIB jest powołana na podstawie Regulaminu Krajowej Rady PIIB, zgodnie z Uchwałą Krajowej Rady nr 14/R/18 z dnia 5 września br. Kadencja Komisji pokrywa się z kadencją władz PIIB. Komisja działa zgodnie ze statutem PIIB wypełniając w przedmiotowym zakresie działania statutowe PIIB. Obszar działalności Komisji Współpracy z Zagranicą PIIB obejmuje współpracę Izby z międzynarodowymi organizacjami i instytucjami oraz współpracę organów Izby z podmiotami międzynarodowymi. Przystąpienie PIIB do instytucji lub organizacji międzynarodowej odbywa się na podstawie Uchwały Rady PIIB. Na podstawie tej uchwały Prezes PIIB deleguje do pracy w tej organizacji osobę. Prezes upoważnia osobę do reprezentowania PIIB do zabierania głosu i udziału w głosowaniu w imieniu PIIB zgodnie ze statutem tej organizacji. Komisja Współpracy Zagranicznej dokonuje oceny pracy przedstawicieli PIIB w organizacjach i instytucjach międzynarodowych pod kątem wypełniania zadań statutowych Izby.
2. Obszar Współpracy Zagranicznej PIIB
Dotychczasowy obszar współpracy zagranicznej PIIB koncentrował się na przynależności naszej Izby do:
(1): European Council of Engineering Chambers oraz
(2): European Council of Civil Engineers.
Cele i zadania tych organizacji można znaleźć na stronach internetowych.
Pierwsza z organizacji skupia Izby Inżynierów w poszczególnych państwach narodowych Unii Europejskiej oraz w krajach kandydujących do UE. Dopuszcza się status obserwatora dla państw kandydujących. Podstawowym celem działalności tej organizacji jest wpływanie na ujednolicenie przepisów w UE w obszarze wykonywania zawodu inżyniera oraz ocena możliwości porównywania uprawnień uzyskiwanych w różnych państwach UE (na podstawie uzyskanego wykształcenia oraz praktyki zawodowej). W ramach wykonywania zawodu inżyniera w ECEC prowadzone są prace nad ujednoliceniem zasad prowadzenia przetargów związanych z „własnością intelektualną”, projektowanie, technologie, nadzór budowlany oraz zasady wynagradzania za prace związane z „własnością intelektualną”. Rola organizacji jest ograniczona ponieważ włącza się ona na wstępnym etapie przygotowywania dokumentów do dyskusji. Ostatecznie o wszystkim decyduje notyfikacja państw narodowych UE.
ECEC podejmuje również działania edukacyjne w szczególności w zakresie: nowych technologii , jakości wykonywanych usług oraz BIM.
Druga z organizacji to European Council of Civil Engineers. Skupia ona stowarzyszenia naukowo-techniczne z różnych państw Europy o różnym zasięgu i może być porównywana z PZiTB. Organizacja ta prowadzi szeroko zakrojoną działalność naukowo-techniczną, społeczną, integrację środowiska inżynierów budownictwa: konferencje, szkolenia, stanowiska w różnych sprawach. ECCE jest inicjatorem dyskusji nt. społecznej roli inżynierów budownictwa.
Trzecim obszarem współpracy międzynarodowej jest tzw. Grupa Wyszehradzka. W obszarach tej grupy uczestniczą przedstawiciele izb inżynierów w państwach narodowych: Polski, Słowacji, Czech i Węgier oraz przedstawiciele organizacji naukowo-technicznych z tych państw. Celem działalności jest ochrona dziedzictwa kulturowego inżynierów w tych państwach oraz działalność publikacyjno-szkoleniowa.
Niezależnie od tego PIIB prowadzi działalność międzynarodową, która ma na celu wsparcie organizacji Polskich Inżynierów działających w różnych państwach: USA, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Austria i Francja. Inicjatywę w tym zakresie podejmuje Prezes PIIB.
Dodatkowo PIIB posiada porozumienia o współpracy podpisane przez Prezesa PIIB oraz instytucjami w innych państwach np. American Society of Civil Engineers (USA).
3. Wnioski z dotychczasowej współpracy
Dotychczasowa współpraca międzynarodowa wskazuje, że realizacja przyjętych przez PIIB zasad odbywa się poprzez uczestnictwo w ciałach kolegialnych:
- zgromadzenia ogólne organizacji,
- posiedzenia Zarządów tych organizacji,
- posiedzenia grup roboczych,
- wysłuchania w organach KE,
- konferencje organizowane przez państwa narodowe,
- obchody jubileuszowe w państwach narodowych,
- konferencje Grupy Wyszehradzkiej.
Uważam, że zarówno obszar współpracy, jak i sposoby współpracy międzynarodowej wypracowane w poprzednich kadencjach powinny być kultywowane. Zagadnieniem nowym staje się współpraca Okręgowych Izb z instytucjami i organizacjami zagranicznymi w ramach tzw. współpracy transgranicznej. Niektóre Izby już taką współpracę posiadają, ale komisja chciałaby podjąć działania, aby uaktywnić działalność transgraniczną izb okręgowych. W związku z tym komisja chciałaby zorganizować posiedzenie wyjazdowe poświęcone tej współpracy.
Drugim zadaniem, które stoi przed PIIB, to udział w organizacji światowego Kongresu Inżynierów Polskich w dniach 13-15 czerwca 2019 r. Krakowie.
Trzecie zadanie, to prośba, aby Prezydium KR PIIB podjęło kroki, które ożywią współpracę z inżynierami polskimi we Francji.
prof. Zygmunt Meyer
Szczecin, 11.12.2018