Walne Zgromadzenie Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa (ECCE) odbyło się 14–15 lipca br. w La Valetta na Malcie. Polską Izbę Inżynierów Budownictwa reprezentował Włodzimierz Szymczak, który w przeszłości sprawował funkcję prezydenta tej organizacji.

Walne Zgromadzenie Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa (ECCE) odbyło się 14–15 lipca br. w La Valetta na Malcie. Polską Izbę Inżynierów Budownictwa reprezentował (zdalnie) Włodzimierz Szymczak, który w przeszłości sprawował funkcję prezydenta tej organizacji.

 

Obrady otworzył Andreas Brandner (Austria), aktualny prezydent ECCE, nawiązując do poważnych trudności, z jakimi boryka się Europa, spowodowanych epidemią COVID-19 i wojną w Ukrainie. Wspomniał także o skutkach zaniedbań w utrzymaniu i unowocześnianiu infrastruktury na naszym kontynencie, w tym transportu i systemów kanalizacyjnych, oraz niewłaściwym wykorzystaniu, a nawet marnowaniu środków publicznych, co jest skutkiem ulegania naciskom grup lobbystów. Andre Pizzuto, prezydent Maltańskiej Izby Inżynierów i Architektów (Kamra tal-Periti), która była gospodarzem spotkania, w swoim wystąpieniu, oprócz głównego tematu dotyczącego infrastruktury, poruszył także problem znaczenia zawodu inżyniera. Stwierdził, że „nikt o zdrowym umyśle w czasie szczytu kryzysu zdrowotnego, który właśnie się kończy, nie rozważałby liberalizacji prawa i obniżenia standardów dotyczących zawodów medycznych”. Następnie zapytał: „Dlaczego Komisja (Europejska) uważa za właściwe kontynuowanie polityki obniżania standardów w dziedzinie inżynierii w kluczowym momencie pilnych wyzwań związanych ze środowiskiem?”. Wezwał Komisję Europejską oraz rządy poszczególnych krajów w Europie, aby z uwagi na współczesne wyzwania starały się wzmocnić rangę zawodu inżyniera.

 

Podsumowaniem dwudniowych dyskusji była „Deklaracja z Valetta”, która kończy się apelem skierowanym do wszystkich członków ECCE – inżynierów budownictwa w całej Europie – aby byli gotowi do przyjęcia odpowiedzialności za niezależny i dokładny raport o stanie infrastruktury oraz znalezienie rozwiązań pozwalających na dostosowanie europejskiej infrastruktury do przyszłych wyzwań, takich jak Europejski Zielony Ład. Pełny tekst deklaracji oraz relacja z Walnego Zgromadzenia ECCE (w języku angielskim) znajdują się w zakładce Komisji Współpracy z Zagranicą KR PIIB na stronie internetowej PIIB.

 

Tekst: Andrzej Pawłowski
przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą KR PIIB

 

Załącznik: "Declaration of Valetta, 15th July 2022"