Uchwała nr 23/R/21

Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

z dnia 1 września 2021 r.

w sprawie nadania Medali Honorowych Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

 

 

Na podstawie § 6 ust. 1 statutu samorządu zawodowego inżynierów budownictwa stanowiącego załącznik do uchwały nr 1 z dnia 27 września 2002 r. I Krajowego Zjazdu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w sprawie uchwalenia statutu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, zmienionej uchwałą nr 3/03 z dnia 14 czerwca 2003 r., uchwałą nr 25/04 z dnia 19 czerwca 2004 r., uchwałą nr 31/06 z dnia 24 czerwca 2006 r., uchwałą nr 15/08 z dnia 20 czerwca 2008 r., uchwałą nr 19/13 z dnia
 29 czerwca 2013 r., uchwałą nr 23/14 z dnia 27 czerwca 2014 r., uchwałą
nr 8/15 z dnia 20 sierpnia 2015 r. i uchwałą nr 10/20 z dnia 20 czerwca 2020 r. oraz uchwałą nr 9/21 z dnia 19 czerwca 2021 r., w związku z § 4 ust. 1 regulaminu nadawania Medalu Honorowego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa stanowiącego załącznik do uchwały nr 24/14 XIII Krajowego Zjazdu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie ustanowienia „Medalu Honorowego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa” uchwala się, co następuje:

 

§ 1.

 

1. Na wniosek okręgowej rady Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Krajowa Rada Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa nadaje Medal Honorowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Panu Stanisławowi Karczmarczykowi.

 

2. Na wniosek okręgowej rady Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Krajowa Rada Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa nadaje Medal Honorowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Panu Adamowi Podhoreckiemu.

 

 

§ 2.

 

1. Wymienione w § 1 osoby swoją działalnością zawodową i społeczną przyczyniły się do rozwoju budownictwa i samorządności w naszym kraju oraz do wzrostu znaczenia w świadomości społecznej zarówno samej Izby, jako organizacji samorządu zawodowego, jak i zawodu inżyniera budownictwa, jako zawodu zaufania publicznego.

 

2. Dr inż. Stanisław Karczmarczyk równolegle z działalnością naukową i dydaktyczną na Politechnice Krakowskiej oraz jako wykładowca na uczelniach w Weimarze i Münster od lat aktywnie uczestniczy w ratowaniu obiektów zabytkowych w Polsce i na Kresach Wschodnich, także tych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dr inż. Stanisław Karczmarczyk tworzył projekty związane m.in. z ochroną sanktuarium na Jasnej Górze, Łazienek Królewskich, zamku w Malborku, rewitalizacją 11 kamienic tworzących Muzeum Warszawy, modernizacją Wzgórza Wawelskiego, Sukiennic, Teatru im. Juliusza Słowackiego, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz przebudową Rynku Głównego w Krakowie. Dr inż. Stanisław Karczmarczyk jest także autorem projektów odbudowy m.in.: byłego obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego na górze Pop Iwan na Ukrainie, fragmentów historycznej twierdzy Kamieniec Podolski i Cmentarza na Rossie w Wilnie. Zajmował się On także konserwacją i zabezpieczeniem zamków w Czchowie, Rytrze, Niedzicy, Czorsztynie, Janowcu i Lublinie, pałacu w Wilanowie oraz realizował kompleksowy projekt badawczy obiektów Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jest wieloletnim rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie obiektów zabytkowych. Poza pracą zawodową, naukową i dydaktyczną aktywnie działa także w samorządzie zawodowym inżynierów budownictwa od momentu jego powstania. W latach 2002-2010 był przewodniczącym komisji kwalifikacyjnej Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. W okresie 2010-2018 kierował pracami Małopolskiej OIIB, pełniąc funkcję przewodniczącego okręgowej rady, a obecnie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Okręgowej Rady Małopolskiej OIIB. Od lat aktywnie działa także w organach krajowych samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. W latach 2002-2006 i od 2010 r. do chwili obecnej Dr inż. Stanisław Karczmarczyk był delegatem na krajowe zjazdy, a od 2010 r. jest nieprzerwanie członkiem Krajowej Rady PIIB. Konsultował także prace związane z przebudową i modernizacją siedziby Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przy ulicy Kujawskiej 1 w Warszawie.

 

3. Prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki pracę zawodową przy projektowaniu obiektów budowlanych, rzeczoznawstwie i sporządzaniu ekspertyz od lat efektywnie łączy z działalnością naukową i społeczną. W trakcie swojej kariery dydaktycznej był promotorem wielu prac doktorskich, magisterskich i inżynierskich. Jest także autorem ponad 200 publikacji i referatów naukowych, ponad 1500 ekspertyz, prac studialnych i projektów oraz ponad 500 opinii sądowych. Wśród zrealizowanych przez Niego prac są m.in.: analiza projektu Stadionu Narodowego, ekspertyza nowego budynku TVP w Warszawie oraz ekspertyza budynków Uniwersytetu Gdańskiego. Przez 17 lat pracy na stanowisku dziekana Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy przyczynił się do utworzenia nowych kierunków studiów: inżynierii środowiska, architektury i urbanistyki, architektury wnętrz oraz inżynierii gazu łupkowego. W 2001 r. brał czynny udział w pracach Zespołu Organizacyjnego Kujawsko-Pomorskiej OIIB. W latach 2010-2018 pełnił funkcję przewodniczącego Okręgowej Rady Kujawsko-Pomorskiej OIIB, a od 2018 r. zastępcy przewodniczącego okręgowej rady. Aktywnie działa także w organach krajowych samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Od 2010 r. jest członkiem Krajowej Rady PIIB, a od 2014 r. – delegatem na krajowe zjazdy samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. W latach 2014-2018 pełnił ponadto funkcję przewodniczącego Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego PIIB, a od 2019 r. kieruje pracami Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie.

 

§ 3.

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.