Uchwała Nr 11/2021

XX Krajowego Zjazdu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

z dnia 19 czerwca 2021 r.

zmieniająca uchwałę w sprawie regulaminu okręgowych komisji rewizyjnych Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Na podstawie art. 31 pkt 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 1117)  uchwala się, co następuje:

§ 1.

W regulaminie okręgowych komisji rewizyjnych Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa uchwalonym w dniu 27 września 2002 r. przez I Krajowy Zjazd Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa zmienionym uchwałą Nr 13/03 z dnia 14 czerwca 2003 r., uchwałą nr 31/04 z dnia 19 czerwca 2004 r., uchwałą nr 36/06 z dnia 24 czerwca 2006 r. , uchwałą nr 22/08 z dnia 20 czerwca 2008 r., uchwałą nr 25/13 z dnia 29 czerwca 2013 r. i uchwałą nr 15/15 z dnia 20 sierpnia 2015 r. oraz uchwałą nr 17/20 z dnia 20 czerwca 2020 r. wprowadza się następujące zmiany:

 1) § 2 otrzymuje brzmienie:

„§2.

1. Okręgowa komisja rewizyjna wykonuje obowiązki wynikające z ustawy, statutu i uchwał okręgowego zjazdu, a w szczególności: 

1) kontroluje działalność statutową, finansową i gospodarczą okręgowej izby, w tym na zlecenie Krajowej Komisji Rewizyjnej wykonuje czynności kontrolne albo udziela informacji,

2) składa sprawozdania okręgowemu zjazdowi izby oraz Krajowej Komisji Rewizyjnej, 

3) występuje z wnioskiem o udzielenie absolutorium okręgowej radzie izby. 

2. Okręgowa komisja rewizyjna wykonuje swoje zadania głównie przez planowaną kontrolę, polegającą w szczególności na: 

1) badaniu wykonania uchwał okręgowego zjazdu, 

2) badaniu zgodności działania rady i innych organów izby z obowiązującymi przepisami, w tym RODO,

3) ustosunkowaniu się do sprawozdań finansowych okręgowej rady, 

4) badaniu ksiąg, rejestrów, akt i innych dokumentów, 

5) analizie spraw finansowych i gospodarczych prowadzonych przez okręgową radę. 

3. Na wniosek prezydium okręgowej rady, okręgowa komisja rewizyjna opiniuje zamierzenia finansowe oraz gospodarcze prezydium rady. 

4. Kadencja okręgowej komisji rewizyjnej trwa 4 lata. 

5. W sprawach nagłych zadania określone w ust.1 pkt 1 wykonuje przewodniczący okręgowej komisji rewizyjnej. Czynności podejmowane przez przewodniczącego Komisji w tym trybie podlegają zatwierdzeniu przez Komisję na najbliższym posiedzeniu.

6. Okręgowa komisja rewizyjna zapewnia sprawne wykonywanie czynności nadzorczych wykonywanych przez Krajową Komisję Rewizyjną w zakresie dotyczącym działalności okręgowych komisji rewizyjnych, w szczególności poprzez umożliwienie udziału członków Krajowej Komisji Rewizyjnej w posiedzeniach okręgowych komisji rewizyjnych, przekazywanie Krajowej Komisji Rewizyjnej uchwał, protokołów z posiedzeń oraz protokołów z kontroli okręgowych komisji rewizyjnych, a także wykonywanie zlecanych przez Krajową Komisję Rewizyjną czynności kontrolnych albo udzielania informacji.”,

 

2) § 4 otrzymuje brzmienie:

㤠4.

1. Okręgowa komisja rewizyjna odbywa swoje posiedzenia w miarę potrzeby, jednakże nie rzadziej niż raz w kwartale.

2. Posiedzenia okręgowej komisji rewizyjnej zwołuje jej przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek przewodniczącego Krajowej Komisji Rewizyjnej, przynajmniej jednego członka komisji rewizyjnej albo na wniosek okręgowej rady izby. 

3. O terminie posiedzenia komisji należy powiadomić jej członków, co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia, przesyłając zawiadomienie zawierające termin, miejsce i porządek obrad. W przypadku posiedzenia, o którym mowa w § 4a, zawiadomienie powinno zawierać również instrukcję dotyczącą przebiegu posiedzenia oraz informacje odnośnie danych teleinformatycznych,  w tym danych do logowania, niezbędnych do udziału w posiedzeniu.

4. Komisja i jej prezydium decyzje swoje podejmują w drodze uchwał: w formie pisemnej, przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub w trybie obiegowym, w obecności co najmniej połowy jej członków, w tym przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego, które podpisują przewodniczący i sekretarz. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego posiedzenia.

4a. Przepis ust.4 stosuje się odpowiednio do zespołów kontrolnych.

5. Z posiedzenia komisji sporządza się protokół, który podpisują: przewodniczący obrad i sekretarz. Protokół powinien zostać przyjęty na następnym posiedzeniu komisji i przesłany wraz z uchwałami do Krajowej Komisji Rewizyjnej. 

6. Udział członków w posiedzeniach komisji rewizyjnej jest obowiązkowy (nieobecność wymaga usprawiedliwienia). 

7. Prawo uczestniczenia w posiedzeniach okręgowych komisji rewizyjnych, z głosem doradczym, mają członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej.

8. Okręgowa komisja rewizyjna, po otrzymaniu protokołu Krajowej Komisji Rewizyjnej z czynności nadzorczych zobowiązana jest do jego rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu oraz podjęcia w terminie określonym przez Krajową Komisję Rewizyjną działań w celu realizacji poleceń, wniosków i zaleceń w nim zawartych. O sposobie wykonania poleceń, wniosków i zaleceń okręgowa komisja rewizyjna niezwłocznie informuje Krajową Komisję Rewizyjną oraz przewodniczącego okręgowej rady.”,

 

3) § 5 otrzymuje brzmienie:

㤠5.

1.Pracami okręgowej komisji rewizyjnej kieruje jej przewodniczący. 

2. Do zakresu czynności przewodniczącego okręgowej komisji rewizyjnej należy, w szczególności: 

1) reprezentowanie komisji, 

2) opracowanie planu pracy komisji i czuwanie nad jego realizacją, 

3) podział pracy pomiędzy członków komisji, 

4) zwoływanie posiedzeń komisji i przewodniczenie im, 

5) podpisywanie korespondencji w imieniu komisji,

6) składanie w imieniu komisji informacji lub sprawozdań na posiedzeniach plenarnych okręgowej rady oraz na okręgowym zjeździe. 

3. Zastępca przewodniczącego wskazany przez komisję jest stałym zastępcą przewodniczącego i w razie jego nieobecności wykonuje wszystkie jego uprawnienia i obowiązki.

4. Do obowiązków sekretarza należy, w szczególności: 

1) protokołowanie posiedzeń, 

2) prowadzenie korespondencji, 

3) kompletowanie dokumentacji komisji.”,

 

4) § 7 otrzymuje brzmienie:

 

㤠7.

  1. Z każdej kontroli przeprowadzonej przez okręgową komisję rewizyjną sporządza się protokół, który powinien zawierać wnioski i zalecenia.

  2. Protokół z kontroli obejmujący wnioski i zalecenia oraz uchwały okręgowej komisji rewizyjnej przewodniczący komisji przekazuje niezwłocznie przewodniczącemu okręgowej rady oraz przewodniczącemu Krajowej Komisji Rewizyjnej. 

  3. Wnioski i zalecenia okręgowej komisji rewizyjnej z kontroli izby są przedstawiane przez przewodniczącego okręgowej komisji rewizyjnej na najbliższym posiedzeniu okręgowej rady i podlegają rozpatrzeniu przez okręgową radę nie później niż na następnym posiedzeniu okręgowej rady.”,

 

5) § 8 otrzymuje brzmienie:

㤠8.

1. Przewodniczący okręgowej komisji rewizyjnej jest zapraszany i ma prawo uczestniczyć z głosem doradczym w posiedzeniach okręgowej rady i jej prezydium.

2. Członkowie okręgowej komisji rewizyjnej, na zaproszenie przewodniczącego okręgowej rady, mogą uczestniczyć w posiedzeniach okręgowej rady i jej prezydium z głosem doradczym, podczas omawiania spraw statutowych, finansowych i gospodarczych.”,

 

6) § 9 otrzymuje brzmienie:

 

㤠9.

Członkowie prezydium okręgowej rady, przewodniczący organów Izby oraz pracownicy biura okręgowej izby obowiązani są udzielać na żądanie okręgowej komisji rewizyjnej ustnych oraz pisemnych wyjaśnień.”.

§ 2.

 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.