30. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Budma towarzyszyła ekspozycja Targów Maszyn Budowlanych oraz Materiałów i Technologii dla Budownictwa Infrastrukturalnego INTERMASZ/INFRATEC, a także branży kominkowej i kamieniarskiej.

 

Targi Budma 2022 odbywały się od 1 do 4 lutego. Na powierzchni 36 000 m² swoją ofertę zaprezentowało ponad 350 firm z 21 krajów. Budma to tradycyjne miejsce przedstawiania rynkowych premier przygotowanych przez producentów specjalnie na targi. Te spośród nich, które zyskały uznanie ekspertów, zostały wyróżnione Złotym Medalem Grupy MTP. Sąd konkursowy wyłonił 26 laureatów. Sześciu wystawcom, którzy w najbardziej spektakularny sposób pogodzili wizję stoiska ze strategią marketingową swojej firmy, przyznano nagrodę Acanthus Aureus.

 

Targi Budma 2022 to także szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy dyskutowano o konieczności działań w celu poprawy bezpieczeństwa pracy na polskich budowach. Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy, poinformowała o wprowadzanej przez PIP kampanii prewencyjnej „Budowa. Stop wypadkom!”

W trakcie dwudniowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych” omówiono zagadnienia dotyczące zachowania się w pożarze różnego typu konstrukcji budowlanych, odporności ogniowej przegród budowlanych oraz projektowania konstrukcji z uwagi na warunki pożarowe.

 

Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Inżyniera Budownictwa była dekarbonizacja procesu produkcyjnego na przykładzie cementu i betonu oraz prefabrykacja betonowa jako krok w kierunku budownictwa o obiegu zamkniętym.

Wystąpienie prof. Zbigniewa Kledyńskiego, prezesa PIIB

 

Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe zorganizowało prezentację i warsztaty dla architektów poświęcone przyszłości budownictwa drewnianego w Polsce i na świecie.

 

Targi Budma 2022 w swoim programie miały także dwudniowe Forum Designu i Architektury D&A. Motywem przewodnim była „OdNowa” jako nowe spojrzenie na budynek, dzielnicę, miasto. W dyskusjach uczestniczyli wybitni architekci, socjologowie, samorządowcy i badacze architektury. Zaprezentowane zostały także realizacje projektowe pracowni architektonicznych w ramach 1m/ARCH oraz prace laureatów konkursu „Szkice Architektoniczne”.

 

Liczne warsztaty, pokazy, szkolenia oraz egzaminy mistrzowskie przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy zgromadziły dziesiątki uczestników. Najlepsi młodzi dekarze swoje umiejętności prezentowali podczas finałów pierwszych Międzyszkolnych Zawodów Branżowych „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa”. Z kolei w ramach promocji parkieciarstwa i kształcenia w zawodzie parkieciarza zobaczyć można było zmagania uczniów szkół zawodowych podczas egzaminu na dyplom czeladnika. Towarzyszącą egzaminom ekspozycję firm dopełniły prezentacje, wykłady specjalistów i ekspertów, którzy zaprezentowali najświeższe trendy w designie, a także otwarte szkolenie dla rzeczoznawców.

 

O tym, jak budować oszczędnie i ekologicznie, można było się przekonać odwiedzając strefę informacyjną kampanii społecznej „Dobry Montaż – Budujesz dla Pokoleń” zorganizowanej przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z partnerami.

 

Z kolei w ramach finałów 50. edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” swoją znajomość sztuki budowlanej w sześciu specjalnościach: murarz, tynkarz, malarz, posadzkarz, monter instalacji sanitarnych i dekarz prezentowała młodzież z kierunkowych szkół średnich.

W przestrzeni targów INTERMASZ, w ramach pokazu maszyn na żywo, odbył się pierwszy finał Ligi Mistrzów Operatorów. Sporą atrakcją okazała się także praca na żywo zespołu stolarskiego z portalu NARZEDZIOHOLICY.PL, który stworzył od podstaw unikatowy mebel w kształcie maszyny budowlanej – projekt WALL-E.

 

31. edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Budma odbędzie się 31 stycznia–3 lutego 2023 r.

 

 

Fot.: mat. prasowe Budma/Fotobueno