Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

 

Grudzień to magiczny czas. Z jednej strony jest okresem podsumowań i refleksji, ale z drugiej – wyczekiwania na to, co przyniesie nowy rok 2023. To czas snucia planów oraz marzeń związanych z nadchodzącymi miesiącami.

 

Już teraz widać, że kolejny rok zapowiada się dla naszej branży dość ciekawie. Nadchodzi nowelizacja prawa budowlanego, która od przyszłego roku zdecydowanie wpłynie na funkcjonowanie naszego zawodu. Prace nad tymi zmianami są niezwykle intensywne i generują ogromne emocje zarówno w naszym środowisku, jak i w zawodach pokrewnych. Mimo że Polska Izba Inżynierów Budownictwa dostała bardzo mało czasu na zaopiniowanie tych przepisów, to przekazała do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wiele merytorycznych i wyważonych uwag. Na ich podstawie kontynuowaliśmy wielopłaszczyznowe rozmowy w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego oraz Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W tym miejscu chciałbym podziękować Piotrowi Uścińskiemu, wiceministrowi rozwoju i technologii, oraz minister Dorocie Cabańskiej, głównej inspektor nadzoru budowlanego, za otwartość w tych rozmowach. To ważne, bo początkowo często zajmowaliśmy odmienne stanowiska. Jestem pewien, że poziom merytoryczny tego dialogu wpłynie zdecydowanie pozytywnie na przyjęte przepisy, za co jestem osobiście bardzo wdzięczny.

 

Drugą zmianą, jaką przyniesie nowy rok, jest przejście „Inżyniera Budownictwa” na wydanie elektroniczne. Ten egzemplarz, który trzymacie w swoich dłoniach, jest ostatnim, jaki otrzymaliście w formie tradycyjnej – papierowej. Od stycznia każdy członek Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa będzie mógł przeczytać wszystkie interesujące artykuły w formacie e-wydania, które dostępne jest na naszej stronie internetowej www.piib.org.pl oraz w aplikacji na telefonach. Tę zmianę wymusiły czasy, w jakich żyjemy. Zdecydowały o niej dwa czynniki.

Pierwszy z nich to ekologia. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi kosztów ekologicznych, jakie ponosimy. Musimy iść z duchem czasu i w racjonalny sposób gospodarować zasobami naszej planety. Drugim argumentem jest ekonomia. W związku z gigantycznymi podwyżkami cen energii i produktów nie możemy dłużej funkcjonować według starych wzorców. John F. Kennedy to twórca chyba najbardziej ikonicznego w świecie inwestorów powiedzenia: „Chińczycy używają dwóch pociągnięć pędzlem, by napisać słowo »kryzys«. Pierwsze oznacza zagrożenie, drugie – szansę. W czasach kryzysu uważaj na zagrożenie, ale rozpoznaj też rodzące się szanse”. Myślę, że przejście na wydanie cyfrowe pozwoli nam wykorzystać tę okazję i uczynić „Inżyniera Budownictwa” jeszcze bardziej dostępnym i atrakcyjnym dla czytelników.

Transformacja cyfrowa jest bowiem rzeczą, przed którą nie uda się uciec. Świadczą o tym również zmiany w legislacji, które wprowadzą pełną cyfryzację procesu budowlanego, do tego w bardzo szybkim tempie. Wszystkie informacje o e-wydaniu „Inżyniera Budownictwa” będą dostępne na stronach internetowych okręgowych izb, w aplikacji Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, na naszych profilach w mediach społecznościowych oraz w newsletterach.

 

Mam nadzieję, że wszystkie te zmiany przyniosą dużo dobrego w przyszłym roku, czego sobie i Wam z całego serca życzę!

 

 

Mariusz Dobrzeniecki
prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

 

 

Fot. Tomasz Wróblewski
Tekst opublikowany w czasopiśmie „Inżynier Budownictwa” nr 12/2022