Odpowiedzi ubezpieczyciela na pytania zadawane przez inżynierów budownictwa.

 

1. Prowadzę działalność, w ramach której wykonuję samodzielną funkcję techniczną jako inspektor nadzoru inwestorskiego lub kierownik budowy i posiadam opłaconą składkę OC w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa. Ponadto jestem zatrudniony na umowę o pracę, w ramach której również pełnię funkcję inspektora nadzoru. Czy ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wskazane przeze mnie przykłady?

Odpowiedź Ergo Hestii: Zgodnie z par. 17 ust. 6 Umowy Generalnej, dla ochrony ubezpieczeniowej nie będzie miał znaczenia fakt, że Ubezpieczony wykonuje samodzielne funkcje techniczne w budownictwie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej albo umowy o pracę bądź umowy prawa cywilnego.

 

2. Jestem inżynierem budownictwa, wykonuję samodzielne techniczne funkcje w budownictwie. Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w jednej firmie, a w drugiej na podstawie umowy zlecenia. Czy suma ubezpieczenia jest zależna od podstawy zatrudnienia?

Odpowiedź Ergo Hestii: Zgodnie z par. 19 Umowy Generalnej, suma gwarancyjna wynosi 50.00 EURO na każdy wypadek ubezpieczeniowy.

Warto zwrócić uwagę na różnice wynikające z zasad odpowiedzialności za szkodę.

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej, prowadzenia działalności gospodarczej, inżynier budownictwa  odpowiada się do pełnej wysokości szkody. W związku z tym warto rozważyć wykupienie nadwyżkowego ubezpieczenia OC inżynierów budownictwa, które podwyższa sumę gwarancyjną, przy identycznym zakresie ubezpieczenia. Dodatkowe informacje: https://www.piib.org.pl/ubezpieczenia/dodatkowe-nadwyzkowe-ubezpieczenie-oc-inzynierow-budownictwa

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, zgodnie z art. 120 §1 Kodeksu pracy, w razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca. Pracodawca może domagać się od pracownika wyłącznie roszczenia regresowego (odszkodowania) na zasadzie wskazanej w Kodeksie Pracy. Zgodnie z art. 119 Kodeksu pracy odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody, chyba że szkoda została wyrządzona przez pracownika z winy umyślnej.

W praktyce wygląda to tak, że Ubezpieczyciel z obowiązkowego ubezpieczenia OC inżyniera budownictwa osoby zatrudnionej na umowę o pracę wypłaci odszkodowanie pracodawcy tylko do wysokości 3-krotności miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku wystąpienia przez pracodawcę z roszczeniem regresowym do pracownika w wysokości przekraczającej trzymiesięczne wynagrodzenie za pracę, wystąpienia przez poszkodowanego do Ubezpieczonego o naprawienie szkody, Ubezpieczyciel zobowiązany jest odeprzeć te roszczenia – wyda decyzję odmowną uznania roszczenia oraz, o ile będzie to konieczne, przystąpi do interwencji ubocznej w celu obrony przed nieuzasadnionym roszczeniem.

 

3. Proszę o informacje, czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej inżynierów budownictwa jest obowiązujące w przypadku osoby świadczącej usługi w Spółce z o.o. na podstawie art. 176 Kodeksu Spółek Handlowych?

Odpowiedź Ergo Hestii: Dla istnienia ochrony ubezpieczeniowej w ramach obowiązkowego ubezpieczenie OC inżynierów budownictwa, nie ma znaczenia fakt, że inżynier budownictwa wykonuje samodzielne techniczne funkcje w budownictwie na podstawie art. 176 Kodeksu spółek handlowych. Nie wynika to wprost z Umowy Generalnej, ale z uwagi na powtarzające się pytania w związku z przekształcaniem jednoosobowych działalności gospodarczych w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, Ergo Hestia potwierdza ochronę na wykonywanie samodzielnych technicznych funkcji na podstawie art. 176 KSH.

 

Inżynierowie budownictwa mogą przesyłać pytania o zakres ubezpieczenia na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (58) 698 65 58, 730 470 948 lub przez stronę www.ubezpieczeniadlainzynierow.pl.

 

Dodatkowe informacje można znaleźć w portalu członkowskim Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, wystarczy wybrać ikonkę „Ubezpieczenia”.

 
 
Fot: stock.adobe.com/ngampol thongsai/EyeEm