Międzynarodowe Targi Światło oraz Międzynarodowe Targi Elektrotechnika to jedna z najważniejszych w roku 2022, nie tylko w Polsce, ale i w Europie, prezentacji produktów, technologii, innowacji z szeroko pojętego obszaru oświetlenia, elektrotechniki, automatyki, teletechniki i nowych technologii.

 

W dniach 26-28 stycznia, w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie, odbyły się 29. Międzynarodowe Targi Sprzętu Oświetlenia ŚWIATŁO (www.lightfair.pl) i 19. Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA (www.elektroinstalacje.pl). W tym samym miejscu i czasie odbyły się 26. Międzynarodowe Targi Automaticon. Patronat Honorowy nad Targami Światło i Targami Elektrotechnika objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Tegoroczne targi pokazały, że jest to jedna z najważniejszych imprez branżowych w Europie i jest miejscem, w którym profesjonaliści szukają innowacyjnych produktów tworzonych przez polskie i europejskie firmy. Tegoroczna edycja, ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia, zarówno w Polsce jak i na świecie, pokazała, że polski i europejski przemysł elektrotechniczny i oświetleniowy ma olbrzymie szanse na dynamiczny rozwój, a targi w Warszawie, na co wskazuje liczba i kierunki, z których przybyli odwiedzający, są doskonałym miejscem do wymiany myśli technicznej oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

 

Najważniejsze wydarzenia targów:

 • 11 specjalistycznych szkoleń, warsztatów i konferencji
 • 3-dniowe warsztaty szkoleniowe na terenie targowym
 • 2-dniowe spotkania z architektami i projektantami
 • ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA dla samorządów
 • Dzień Mazowieckiego Inżyniera Budownictwa
 • Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach:

  –- Konkurs na Najlepszy Wyrób Targów
  –- Konkurs na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2021 Roku
  –- Konkurs na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2021 Roku
  –- Konkurs Loft Wczoraj i Dziś oraz Lampa w Geometrycznej Odsłonie
  –- Konkurs na Najlepsze Stoisko Targów

 

Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO i Międzynarodowe Targi ELEKTROTECHNIKA to wydarzenie o charakterze biznesowym, skierowane do profesjonalistów. Tegoroczną edycję Targów odwiedziło 4.534 osób. Wartym podkreślenia jest fakt, że z roku na rok rośnie liczba odwiedzających z zagranicy, którzy stanowili 12% wszystkich gości. Tragi Światło i Targi Elektrotechnika, jak potwierdzają opinie wystawców i odwiedzających, to doskonałe miejsce nawiązywania międzynarodowych kontaktów handlowych i pozyskiwania informacji o nowych, innowacyjnych produktach i technologiach. To właśnie tutaj inicjowane są rozmowy i relacje biznesowe wykorzystywane w szeroko pojętym budownictwie, przemyśle i energetyce.

Targi odwiedzili goście z 24 państw: Albania, Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Holandia, Irlandia, Islandia, Kazachstan, Kosowo, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rosja, Słowacja, Ukraina, Wielka Brytania i Włochy.

Na terenach targowych – 3 hale wystawiennicze, ponad 10 tys. metrów kw. zajętej powierzchni – zaprezentowało się 218 firm. Poza firmami Polskimi, swoje produkty przedstawili Wystawcy z: Francji, Holandii, Indii, Litwy, Włoch, Turcji i Ukrainy.

 

Targom towarzyszyło 11 szkoleń, spotkań, warsztatów oraz konferencji. Partnerami szkoleń byli: Polski Komitet Ochrony Odgromowej SEP, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Fundacja Poszanowania Energii, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej, Stowarzyszenie Teletechników Polskich XXI, Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Związek Gmin Wiejskich.
Szkolenia skierowane były do szerokiego kręgu odbiorców związanych z energetyką, budownictwem i przemysłem oraz do Jednostek Samorządu Terytorialnego.

 

Na tegorocznych Targach rozstrzygniętych zostało 5 konkursów, wręczone zostały prestiżowe nagrody i wyróżnienia – wśród nich nagrody dla najlepszych produktów prezentowanych na Targach, Nagrodę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (przyznano firmie ELGIS-GARBATKA za Oprawę oświetleniową OP-52 EL-pure zawierającą fotokatalityczny moduł oczyszczającym UVA), Tytuły Osobowości Roku 2021 branży elektrotechnicznej, elektroenergetycznej, teletechnicznej i oświetleniowej.

 

Wydarzenia towarzyszące

Tegoroczne Targi to także wyjątkowo bogaty program wydarzeń towarzyszących, takich jak: warsztaty, panele dyskusyjne oraz konsultacje branżowe, a także wystawy i pokazy dla odwiedzających.


„ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA dla Samorządów”
W ramach 19. Międzynarodowych Targów ELEKTROTECHNIKA oraz 29. Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO zostały zorganizowane spotkania przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego – „ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA dla Samorządów”, poświęcone gospodarce energetycznej w zakresie oświetlenia, OZE i elektromobilności na terenie miast i gmin.

Spotkanie obejmowało dwie merytoryczne sesje szkoleniowe:

 • Sesja I – Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe w służbie samorządu
 • Sesja II – Nowoczesne rozwiązania elektromobilności i internetu rzeczy w służbie samorządu 


Spotkanie zakończyła uroczystość wręczenia nagród w konkursie Na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2021 Roku i Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2021 roku.


„ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA dla Samorządów” zorganizowane zostało we współpracy ze Związkiem Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie sesji, prezentacje merytoryczne prowadzili również przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich, Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich.

 

Dzień Mazowieckiego Inżyniera Budownictwa

Po raz pierwszy w ramach Targów zorganizowano Dzień Mazowieckiego Inżyniera Budownictwa. Zorganizowany został on wspólnie z Mazowiecką Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa i był spotkaniem projektantów, instalatorów, przedstawicieli energetyki, firm wykonawczych, osób pełniących samodzielne funkcje techniczne, podmiotów sprawujących nadzór i kontrolę w energetyce i budownictwie. Wykłady prowadzili m. in. przedstawiciele Ministerstwa i Rozwoju Technologii, Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, MOIIB oraz Politechniki Warszawskiej. Na terenie targowym przedstawiciele MOIIB udzielali porad i konsultacji z zakresu tematyki elektryczno-sanitarnej i budowlanej.

 

Świadomy Projektant – panele dyskusyjne i wykłady
Stacjonarno-wirtualne spotkania z architektami i projektantami wnętrz

W ramach cyklu Świadomy Projektant, którego pomysłodawczynią jest architekt Justyna Smolec, odbyły się bardzo ciekawe wykłady i dyskusje, w których udział wzięli: architekt Justyna Smolec ARCHITEKTURA&DESIGN, architekt Anna Chodorowska NAAP Architekci, architekt Katarzyna Kraszewska, architekt Justyna Martyniuk – Pęczek POLITECHNIKA GDAŃSKA, architekt Agnieszka Buczkowska – Korlińska INTER-ARCH Architekci, architekt wnętrz Grzegorz Goworek STUDIOORGANIC, Magdalena Willmann ELLE Decoration Polska, Iwona Ławecka – Marczewska DESIGNDOC.PL, Paweł Dylewski DYLEWSKI LIGHTING oraz Przemysław Skorupa HELVAR.

Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję wysłuchać praktycznego wykładu Katarzyny Kraszewskiej „Jak przygotować dokumentację schematu elektrycznego do projektu wnętrza”, żeby zaraz potem wziąć udział w eksperckiej dyskusji „Inteligentny dom – zbędny luksus czy niezbędne udogodnienia”. Drugiego dnia wykład Magdaleny Willmann dotyczył oświetlenia sztuki we wnętrzu, dyskusja dotyczyła zaś roli światła w architekturze i sztuce.
Spotkania transmitowane były on-line na Facebooku, LinkedInie i Youtubie. Oba wydarzenia obserwowało jednocześnie kilkaset osób, a tematy bardzo przypadły uczestnikom do gustu, co widać było po bardzo pozytywnych komentarzach na czacie a także wśród osób, które przyszły na targi i uczestniczyły bezpośrednio w wydarzeniu.

 

Dwudniowe szkolenie Polskiego Komitetu Ochrony odgromowej SEP

W ramach Targów przeprowadzono dwudniowe szkolenie „Skuteczna instalacja odgromowa – kompendium wiedzy dla projektanta, inspektora nadzoru i osób odpowiedzialnych za zabezpieczenie różnego rodzaju budynków i ich wyposażenia”. Współorganizatorem szkolenia był Polski Komitet Ochrony Odgromowej SEP.
Na terenie targowym wydzielona została specjalna Strefa Instalacji Odgromowych i Przeciwprzepięciowych. Dodatkowo, na specjalnym stoisku, przez trzy dni trwania Targów, specjaliści z Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej SEP, udzielali fachowych porad i dzielili się wiedzą ekspercką.

 

Warsztaty techniczne dla szkół – poznaj swojego pracodawcę

Na obszarze wystawowym, wydzielona została strefa edukacyjna, w której odbywały się warsztaty oraz interaktywne stanowiska pokazowe z zakresu teletechniki. Uczniowie szkół technicznych mogli nie tylko zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami, ale także wykonać konkretne zadania instalatorskie pod nadzorem specjalistów z Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej.


Szkolenia i egzamin Stowarzyszenia Elektryków Polskich

W trakcie Targów ELEKTROTECHNIKA można było sprawdzić kwalifikacje (zdać egzamin SEP) na stanowiska eksploatacji E lub dozoru D, przed komisjami Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Egzaminy poprzedziły krótkie szkolenia.

 

Liga Specjalistów 3.0

Była to trzecia odsłona konkursu dla osób związanych z branżą elektryczną i teletechniczną. W Lidze Specjalistów mogli uczestniczyć zarówno profesjonaliści, jak również uczniowie powyżej 18 lat i studenci. Konkurs przeprowadzony został w czterech turach. Każdego dnia targów, na stoisku firmy SCHRACK TECHNIK Polska, rozegrane zostały finały dnia. W finałach wzięło udział 87 osób. Do zdobycia były atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz pieniężne.

 

Wystawa finalistów i laureatów w Konkursach Rytm Loft wczoraj i dziś oraz Lampa w Geometrycznej odsłonie

Międzynarodowe Targi Światło od lat wspierają młodych projektantów i architektów. Ich świeże spojrzenie na nowoczesne rozwiązania oświetleniowe jest niezwykle cenne zarówno dla producentów, jak i działających na rynku sprzedawców i dystrybutorów. Z tego powodu, od ponad 9 lat, organizowane są konkursy dla młodych architektów i projektantów, a nagradzane prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej towarzyszącej Targom Światło. W tym roku tematami konkursów były "Loft wczoraj i dziś" oraz "Lampa w geometrycznej odsłonie". Jury konkursowe wyłoniło 12 finałowych projektów.

 

Wystawa ASP

Wieloletnia współpraca Targów Światło z Wydziałem Wzornictwa warszawskiej ASP zawsze przynosi bardzo ciekawe efekty. W tym roku na terenie targowym zaprezentowana została bardzo interesująca wystawa najlepszych prac studentów tego wydziału, a niezwykłe lampy zaprojektowane przez młodych designerów, wzbudziły duże zainteresowanie zwiedzających Targi Światło i Targi Elektrotechnika.

 

Warsztaty pomiarowe

Przez 3 dni, na terenie targowym organizowane były profesjonalne warsztaty pomiarowe. Warsztaty zorganizowała i prowadziła, na swoim stoisku, firma SONEL. W warsztatach wzięło udział 150 osób z terenu całej Polski. W trakcie warsztatów można było zbadać parametry elektryczne paneli fotowoltaicznych, sprawdzić ochronę przeciwprzepięciową stacji ładowania samochodów elektrycznych, przeprowadzić badania bezpieczeństwa opraw oświetleniowych, a także dokonać pomiarów termowizyjnych przy zastosowaniu specjalistycznych kamer.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem targowym na stronie: https://lightfair.pl/wp-content/uploads/2022/02/raport_2022.pdf