Organizowane już po raz trzeci Forum Gospodarcze Budownictwa „Build 4 Future” w swojej najbliższej odsłonie podejmie najbardziej aktualne dla sektora tematy – tym razem dyskusje odbędą się w trybie online.

Według wielu analiz rynkowych i w opinii niemałej części producentów, sytuację w branży budowlanej na koniec 2020 roku można było określić jako dobrą, a zdaniem wielu firm wręcz znakomitą, pomimo panującego wokół gospodarczego napięcia. Jak długo będzie tak dobrze, czy możemy spodziewać się tąpnięcia, a może jednak sektor budownictwa wyjdzie obronną ręką i nie zejdzie na „minus”? Na jakie rozwiązania, technologie i ulepszenia stawiać w tych „ciekawych” czasach? Czy warto inwestować w budownictwo?

 

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, nurtujących aktualnie sektor budowlany, znajdziemy podczas Dni Budownictwa i Architektury (1-4 lutego 2021 r.).

Termin wydarzenia został wybrany nieprzypadkowo: dokładnie w tym samym tygodniu, w Poznaniu, miały się odbyć Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA. Z oczywistych powodów ich termin przesunięto na jesień 2021 roku (23-26 listopada), tak więc czterodniowe konferencje z udziałem bezpośrednich uczestników rynku budowlanego wypełnią nieco lukę po przełożonych targach.

Poniedziałek, 1 lutego, godz. 11:00 – 12:45

Wydarzenie, które w całości zorganizowane będzie w formule online, rozpocznie się mocnym akcentem budowlanym. 1 lutego wystartuje III edycja Forum Gospodarczego Budownictwa Build 4 Future organizowana wspólnie przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa i Grupę MTP. Już pierwszego dnia poznamy aktualne dane na temat kondycji branży, a także prognozy na najbliższą przyszłość. W temat wprowadzi nas Szymon Jungiewicz, Główny Analityk rynku budowlanego z PMR Market Experts oraz Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich. Do dyskusji zaproszeni zostali także Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA.

Poniedziałek, 1 lutego, godz. 13:00 – 14:15

Ciekawie zapowiada się dyskusja na temat nowych technologii w budownictwie. Funkcjonujące już od jakiegoś czasu pojęcie Przemysł 4.0 w obecnych czasach nabiera „rozpędu”, a inwestycja w automatyzację, cyfryzację czy robotyzację jest nie tylko możliwością, a wręcz wymogiem dla firm, które chcą się rozwijać, dywersyfikować swoje portfolio usług oraz możliwości produkcyjnych i elastyczności w reakcji na zapytania klientów. Wprowadzającą prezentację przedstawi nam Andrzej Soldaty, założyciel Inicjatywy na rzecz polskiego Przemysłu 4.0.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział m.in. Łukasz Gorgolewski, przewodniczący Komisji ds. BIM KR PIIB oraz Tomasz Wegner (Dyrektor Handlowy Interhandler Polska – JCB).

Poniedziałek, 1 lutego, godz. 15:00 – 16:30

Forum Build 4 Future będzie także okazją, aby przyjrzeć się bliżej tematyce nowoczesnej prefabrykacji, jako odpowiedzi na wyzwania stawiane dziś współczesnemu budownictwu. Wielkowymiarowe elementy budowlane ponownie zyskują uznanie rynku choćby ze względu na jakość, wygodę i szybkość prac, większe uniezależnienie od warunków pogodowych czy także precyzji wymiarowej konstrukcji obiektu i jego elementów. Do dyskusji zaproszeni zostali m.in.: Sławomir Kiszycki (Prezes Zarządu Unihouse SA), Andrzej Czapczyk (Dyrektor Generalny F.B.I. Tasbud), Tomasz Balcerowski (Ekoinbud) oraz Kamil Kowalczyk (climatic). Moderatorem dyskusji będzie Marek Beśka, Prezes Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.

Wtorek, 2 lutego, godz. 9:30 – 11:30

Drugi dzień Forum Gospodarczego Budownictwa Build 4 Future poświęcony będzie z kolei tematyce budownictwa infrastrukturalnego. Jan Styliński, Prezes Zarządu polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, wprowadzi nas w arkana nowego prawa zamówień publicznych oraz scenariuszy rozwoju rynku infrastrukturalnego i budownictwa. Dowiemy się również, które segmenty w budownictwie i infrastrukturze mają największe szanse na wzrost aktywności inwestycyjnej. Z kolei analizy sytuacji w segmentach drogi, koleje, energia, hydrotechnika i środowisko oraz zaawansowania realizacji inwestycji infrastrukturalnych podejmie się Szymon Jungiewicz, Główny Analityk rynku infrastrukturalnego z PMR Market Experts.

Wtorek, 2 lutego, godz. 11:45 – 13:45

Jakie są finansowe ryzyka budownictwa w Polsce w niepewnym czasie na rynku finansowym? Jakie są sposoby na efektywne finansowanie sektora budowlanego? Czy relacje instytucji finansowych z wykonawcami inwestycji są na odpowiednim poziomie? Jednym słowem, czy budownictwo w Polsce to ryzyko, czy opłacalna inwestycja? Takie pytania postawione zostaną panelistom drugiego bloku  programu Forum Build 4 Future we wtorek. Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in.: Robert Kasprzak (Dyrektor Zarządzający, Bank Gospodarstwa Krajowego), Janusz Władyczak (Prezes Zarządu KUKE), Jakub Chojnacki (Wiceprezes Zarządu PORR) oraz Piotr Borowski (Wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych). Wcześniej jednak poznamy analizę aktualnej sytuacji finansowej rynku infrastruktury i budownictwa przemysłowego, którą przedstawi nam Damian Kaźmierczak, Główny Ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

 

Współorganizatorami Forum Build 4 Future są Grupa MTP oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa, a wśród partnerów merytorycznych i branżowych znajdują się m.in. Polski Związek Firm Deweloperskich, Polski Klaster Budownictwa, Stowarzyszenie „Energooszczędne Domy Gotowe”, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polska Izba Budownictwa oraz Związek „Polskie Okna i Drzwi”.

Sponsorami wydarzenia są firmy: Pozbruk, Sipur.

 

Transmisja Forum odbędzie się na żywo poprzez platformę PPV i będzie dostępna bezpłatnie po krótkiej rejestracji. Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia www.build4future.pl

 

3 lutego, odbędzie się Forum Designu i Architektury – inspirujące spotkanie z udziałem autorytetów z Polski i Europy, pod intrygującym tytułem „Sumienie detalu”. Wydarzenie, od kilku lat organizowane przy najważniejszych w kraju Targach Budownictwa i Architektury BUDMA, zyskało znaczne grono sympatyków.

Detal, choć ciąży ku konkretowi, ogniskuje uwagę i skupienie. To, co prozaiczne, niewielkie, sprzyjać może tworzeniu architektury zrównoważonej i odpowiedzialnej społecznie. W kontekście walki z kryzysami do głosu dochodzą wartości, ale też dokonują się przesunięcia w świecie materialnym. Zmienia się także profesja – architekt to coraz częściej specjalista rozwijający się w określonym kierunku, myślący o tworzonych wnętrzach, budynkach, układach z określonej perspektywy. Koncentracja na detalu może oznaczać nowe szanse, jakie otwierają się przed zawodem architekta w nowych specjalizacjach, związanych chociażby z oświetleniem czy projektowaniem z myślą o akustyce czy dobrej jakości powietrzu.

 

Potencjał tkwiący w detalu będzie inspiracją do wymiany myśli i spotkań. Gośćmi specjalnymi Forum będzie Tim Ingold, humanista, profesor antropologii społecznej, dyrektor Instytutu Antropologii na Uniwersytecie Aberdeen wskazujący na potrzebę przemyślenia wielkich spraw naszej współczesności przez pryzmat detalu oraz Lars Emil Kragh, dyrektor ds. Rozwoju biznesu w Duńskim Stowarzyszeniu Firm Architektonicznych, wskazujący na nowe szanse zawodowe łączące się ze specjalizacją. W dyskusjach o architekturze udział wezmą także: Małgorzata Kuciewicz, Milena Trzcińska, Zbigniew Maćków, Bogna Świątkowska oraz Maciej Frąckowiak.

Na wydarzenie odbywające si w formule online zapraszają organizatorzy i patroni honorowi: Grupa MTP, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Transmitowane będzie na kanale Facebook. Więcej szczegółów na stronie www.forumdia.pl