Po pierwszym kwartale tego roku możemy powiedzieć, że sytuacja naszej branży w żadnym obszarze nie zmienia się na plus. Co gorsza, z rynku docierają cały czas bardzo negatywne sygnały. Dynamika produkcji budowlano-montażowej, podobnie jak w niemal całym ubiegłym roku, ponownie osiągnęła ujemne wartości. Przetargi publiczne, które stymulowały branżę, a przez to całą gospodarkę, w tym momencie nie stanowią tak silnego bodźca, jak wielu oczekiwało. Oczywiście, ta sytuacja, zgodnie z zapowiedziami, musi się w pewnym momencie skończyć, jednak warto dbać o rodzimych przedsiębiorców, bo w chwili uruchomienia środków unijnych po prostu może zabraknąć wykwalifikowanej kadry i prężnie działających firm na naszym rynku. Bez odpowiednich działań, zarówno w sektorze mieszkań, jak i dużych inwestycji związanych z CPK czy atomem, sytuacja w branży będzie coraz trudniejsza.
W Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa ruszamy za to z nowymi formami komunikacji. Uruchamiamy serię branżowych podcastów. Chcemy, aby stanowiły one nową, dodatkową formułę informowania o zmianach w przepisach prawnych. Liczymy, że będą naszą platformą do komunikowania na bieżąco o wszystkich zmianach w legislacji i konsekwencjach, jakie mają one dla naszej pracy. Zależy nam na nowoczesnym podejściu, przystępnej formule, ale przede wszystkim chcemy dotrzeć z wiarygodną informacją do Was, Koleżanki i Koledzy, w tych nie zawsze przecież prostych sprawach.
Kwiecień był miesiącem corocznych zjazdów sprawozdawczych. To okazja do rozmów i podsumowań, bo w tym gronie spotkaliśmy się po raz ostatni. Przyszłoroczne zjazdy będą już realizowane przez nowo wybranych delegatów. Z tego miejsca również zachęcam do aktywnego uczestnictwa w wyborach obwodowych, gdzie zdecydujemy, kto nas będzie reprezentował przez kolejne 4 lata. To my wszyscy wybieramy swoich przedstawicieli we władzach samorządu i tylko od nas zależy, co będzie się działo w kolejnej kadencji. Dotyczy to zarówno okręgowych izb, jak i krajowej izby. Wysoka frekwencja oraz świeże spojrzenie mogą zmieniać samorząd na lepsze. Dotychczasowym delegatom serdecznie dziękuję za trud włożony w prace realizowane na rzecz samorządu, bo zawsze odbywają się one kosztem czegoś ważnego – rodziny, pracy zawodowej czy własnych pasji. Mam nadzieję, że pomimo tego nigdy nie żałowaliście, że zaangażowaliście się w działalność na rzecz nas wszystkich. Podsumowując w okręgach to, co było, warto wyciągnąć wnioski i z nową energią ruszyć do kolejnych działań. Trzeba patrzeć do przodu! Nawet jeśli – jak wspomniałem – sytuacja w branży nie napawa optymizmem.
Mariusz Dobrzeniecki
prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa
Fot. Tomasz Wróblewski
Tekst opublikowany w magazynie „Inżynier Budownictwa” nr 5/2025