W dniach 8-10 maja 2025 r. w Katowicach odbyła się narada szkoleniowo-warsztatowa dla członków Krajowego Sądu Dyscyplinarnego (KSD) oraz Okręgowych Sądów Dyscyplinarnych (OSD), a także Krajowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej (KROZ) i Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej (OROZ) wraz z obsługą. Szkolenie zorganizowano we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa (ŚOIIB).

 

Po przyjeździe uczestników, Przewodniczący KSD, Pan Marian Zdunek, oraz KROZ – Koordynator, Pan Dariusz Walasek, powitali zebranych oraz gości: Panią Urszulę Kallik – Przewodniczącą Krajowej Komisji Rewizyjnej, Pana Krzysztofa Latoszka – Przewodniczącego Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej oraz Pana Romana Karwowskiego – Przewodniczącego Rady ŚOIIB. Po krótkim spocie informacyjnym o ŚOIIB, Pan Roman Karwowski przedstawił plan „Dnia Śląskiego”, stanowiącego techniczną i turystyczną część szkolenia, za którą odpowiedzialna była Śląska Izba Okręgowa. Omówił atrakcje przewidziane dla uczestników: zwiedzanie z przewodnikami osiedla górniczego Nikiszowiec, spektakl w Teatrze Korez w języku śląskim oraz zaprosił na kolację z regionalnymi potrawami. Przewodniczący ŚOIIB skorzystał również z okazji, by krótko przybliżyć historię Katowic, kulturę i tradycję regionu.

Następnie uczestnicy udali się do zabytkowego osiedla patronackiego Nikiszowiec, gdzie przewodnicy zapoznali ich z historią jego powstania, kopalni „Giesche” oraz codziennym życiem mieszkańców. Kolejnym punktem programu był spektakl „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Korez – monodram oparty na tekście Alojzego Lyski „Jak Niobe. Opowieść Górnośląska”, przedstawiający bogatą i burzliwą historię Górnego Śląska z perspektywy tamtejszej kobiety. „Dzień Śląski” zakończyła kolacja z tradycyjnymi śląskimi daniami.

Drugi dzień narady rozpoczął się poranną sesją poświęconą dwóm zagadnieniom: zmianom w trybach postępowania rzeczników odpowiedzialności zawodowej i sądów dyscyplinarnych w sprawach dyscyplinarnych oraz odpowiedzialności zawodowej w budownictwie – omówionym przez mecenasa Krzysztofa Zająca, oraz nowemu Kodeksowi Etyki Zawodowej Członków PIIB – przedstawionemu przez mecenas Jolantę Szewczyk. W dalszej części szkolenia odbyły się warsztaty z podziałem na grupy rzeczników i sędziów. Mecenas Zając poprowadził szkolenie dla rzeczników, omawiając elementy wniosku o wszczęcie postępowania, sposoby pozyskiwania brakujących informacji oraz techniki przesłuchiwania świadków i oskarżonych. Mecenas Szewczyk analizowała z sędziami elementy wniosku o ukaranie. Następnie nastąpiła zamiana grup: mecenas Zając przeprowadził warsztaty z przesłuchiwania świadków i oskarżonych dla sędziów, a mecenas Szewczyk kontynuowała warsztaty z rzecznikami. Ostatnią częścią tego dnia był panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy zadawali pytania prelegentom. Tego dnia odbyły się również posiedzenia członków KSD oraz KROZ. Dzień zakończyła uroczysta kolacja dla uczestników i gości.

Ostatniego dnia szkolenia część merytoryczna poświęcona była panelowi dyskusyjnemu, pytaniom do prelegentów oraz pytaniom nadesłanym wcześniej do obsługi KSD. Na zakończenie Pan Marian Zdunek i Pan Dariusz Walasek podziękowali wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział w dyskusji, ŚOIIB za organizację programu techniczno-turystycznego oraz Panu Romanowi Karwowskiemu za jego osobisty wkład i Pani Elżbiecie Godzieszka za koordynację programu.

 

Tekst i zdjęcia: obsługa KSD