W trakcie posiedzenia, które odbyło się 23 kwietnia br. omawiano m.in. projekty dokumentów przygotowywanych do czerwcowego XXIV Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB. Podczas kilkugodzinnego spotkania w sali konferencyjnej PIIB członkowie organu przedyskutowali 24 punkty ujęte w porządku obrad.

 

Uczestników kwietniowego spotkania Krajowej Rady PIIB powitał Mariusz Dobrzeniecki, prezes KR PIIB, który prowadził obrady. Podkreślił, że materiałów do omówienia oraz procedowania jest dużo, a wiele z tych dokumentów Krajowa Rada PIIB będzie zatwierdzać podczas majowego zebrania, które zostanie zorganizowane w Uniejowie, gdzie odbywać się będzie (22–24 maja br.) Forum Młodych Inżynierów.

Na początku spotkania Krajowej Rady PIIB został zatwierdzony porządek posiedzenia i przyjęto protokół z ostatnich obrad (12 lutego br. w Poznaniu). Głosowano również nad zatwierdzeniem uchwały Prezydium KR PIIB w sprawie nadania złotych i srebrnych Odznak Honorowych PIIB członkom okręgowych izb: Małopolskiej, Kujawsko-Pomorskiej, Wielkopolskiej, Podlaskiej.

 

Kolejnym ważnym punktem obrad było zatwierdzenie uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania Krajowej Rady PIIB za rok 2024. W tej części zebrania omówione zostały również sprawozdania pozostałych organów PIIB przygotowane na XXIV Krajowy Zjazd Sprawozdawczy PIIB (13–14 czerwca br.). Marian Zdunek, przewodniczący Krajowego Sądu Dyscyplinarnego PIIB, zaznaczył, że w 2024 r. wpłynęło łącznie 13 nowych spraw. Dodatkowo KSD zajmował się dziesięcioma sprawami z lat poprzednich. Liczba spraw rozpatrywanych przez sąd w minionym roku była na podobnym poziomie jak w 2023 r. W okresie sprawozdawczym z 23 spraw przewidzianych do rozpatrzenia przez składy orzekające KSD zakończył 22 postępowania, wydał łącznie 22 rozstrzygnięcia (w tym 18 prawomocnych na dzień 31 grudnia 2024 r.). Okręgowe sądy dyscyplinarne w 2024 r. rozpatrywały 217 spraw (w tym 122 sprawy nowe).

Marian Zdunek

 

W swoim wystąpieniu Dariusz Walasek, Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej – koordynator, zwrócił szczególną uwagę na to, że liczba spraw rozpatrywanych przez KROZ PIIB wyraźnie zmalała na przestrzeni ostatnich kilku lat (np. w 2021 r. było 30 spraw zakwalifikowanych jako postępowania wyjaśniające, zaś w 2024 r. takich spraw było 5). Liczba spraw, które wpłynęły w minionym roku do okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej, wyniosła 406, czyli o 42 sprawy mniej w stosunku do 2023 r.

Wystąpienie Dariusza Walaska
 
 

Krótkie podsumowanie działalności Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB przedstawił Krzysztof Latoszek, przewodniczący komisji. W minionym roku wpłynęło 5277 nowych wniosków o nadanie uprawnień budowlanych, a 4977 osób je uzyskało. Większość (2157 osób) w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Średnia zdawalność egzaminów w 2024 r. wyniosła 83,9%. Tytuł rzeczoznawcy budowlanego nadano 57 osobom.

Krzysztof Latoszek

 

Urszula Kallik, przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PIIB, wyjaśniła, że zgodnie z harmonogramem prac sprawozdanie tego organu jest w trakcie przygotowania i zostanie zatwierdzone podczas posiedzenia 13 maja br. Dotychczas przeprowadzono 5 kontroli – prawidłowości zarządzania majątkiem PIIB oraz działalności Biura PIIB, KSD PIIB, KROZ PIIB, KKK PIIB.

Urszula Kallik
 

Podczas posiedzenia Krajowej Rady PIIB: podjęto uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie działań przygotowawczych do XXIV Krajowego Zjazdu PIIB (korekta daty majowego posiedzenia KR PIIB); zatwierdzono projekt uchwały Krajowego Zjazdu w sprawie przyjęcia projektu budżetu PIIB (m.in. wprowadzono korekty w oparciu o aktualną liczbę członków PIIB); przyjęto uchwałę w sprawie trybów postępowania rzeczników i sądów; podjęto uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie Zespołu ds. BIM Krajowej Rady PIIB (do zespołu dołączył Krzysztof Knapik, który zastąpił Wiesława Berezę); podjęto uchwałę w sprawie nadania Medalu Honorowego PIIB dwóm osobom; podjęto uchwałę w sprawie opłat za postępowanie kwalifikacyjne (koszt egzaminu został zwiększony o ok. 20%, wyrównano wysokość opłaty dla wszystkich zdających, niezależnie od tego, który raz podchodzą do egzaminu), nowa stawka będzie obowiązywała od najbliższej – jesiennej sesji egzaminacyjnej; podjęto uchwałę w sprawie zatwierdzenia projektów uchwał Krajowego Zjazdu PIIB w sprawie zmian do Statutu samorządu zawodowego inżynierów budownictwa (w zakresie seniorów, w zakresie łączenia funkcji, w zakresie zmian porządkowych); zatwierdzono projekty uchwał Krajowego Zjazdu PIIB w sprawie Zasad gospodarki finansowej (w zakresie seniorów, w zakresie zmian porządkowych); przyjęto poprzez głosowanie projekty uchwał Krajowego Zjazdu PIIB w sprawie aktualizacji regulaminów organów krajowych i organów okręgowych.

 

Następnie Krzysztof Latoszek przekazał informacje dotyczące XLIV sesji egzaminacyjnej (wiosennej), która rozpocznie się 23 maja br. W tej sesji 2807 osób złożyło wnioski o nadanie uprawnień budowlanych. Do egzaminu dopuszczono 3560 kandydatów.

 

Prezes Krajowej Rady PIIB przypomniał zebranym, że z początkiem br. Wydawnictwo PIIB zmieniło adres i znajduje się obecnie przy ul. Kujawskiej 1 w Warszawie (siedziba PIIB). W marcu nową redaktor naczelną „Inżyniera Budownictwa” została Anna Dębińska (od października 2021 r. pełniąca funkcję z-cy redaktor naczelnej).

 

 

Tekst i fot. Joanna Karwat