W siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa 20 listopada br. odbyło się pierwsze Polsko-Szwedzkie Forum Budowlane, które miało na celu poszerzenie współpracy między krajami, ale przede wszystkim było okazją do poszerzenia wiedzy na temat szwedzkiego rynku pracy zarówno dla inżynierów budownictwa, jak i polskich firm budowlanych.

 

Prelegentów oraz uczestników forum powitali: Dariusz Walasek, Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej PIIB, oraz Magdalena Pramfelt, prezes zarządu Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej (PSIG) z siedzibą w Gdańsku.

W pierwszej części spotkania omówione zostały uwarunkowania szwedzkiego rynku. Podkreślono, że w obliczu wyzwań, takich jak rosnące koszty materiałów i niedobór kadry w Szwecji, polskie przedsiębiorstwa mogą odgrywać kluczową rolę w realizacji projektów budowlanych u sąsiadów zza Bałtyku.
– Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza istnieje od 25 lat a nasze dzisiejsze spotkanie jest ukoronowaniem naszych starań o to, by przekazywać rzetelną wiedzę na temat działania rynku szwedzkiego stronie polskiej. Informujemy, inspirujemy i integrujemy – podkreśliła Magdalen Pramfelt w swoim wystąpieniu, przedstawiając porównanie danych gospodarczych obu krajów. – Polska i Szwecja zbudowały przez lata silne więzi gospodarcze, koncentrując się na handlu, inwestycjach i współpracy w kluczowych sektorach, takich jak energia, technologia oraz budownictwo – dodała.

 

Zakres działalności PSIG obejmuje m.in. analizę rynku szwedzkiego, organizację spotkań, np. w trybie B2B, organizację wyjazdów branżowych do Szwecji, negocjacje ze szwedzkimi związkami zawodowymi oraz mediacje w sytuacjach konfliktowych, rejestrację i organizację działalności w Szwecji.

Magdalena Pramfelt i Dariusz Walasek
 

Jeśli chodzi o handel: Polska eksportuje do Szwecji maszyny, produkty spożywcze, meble i towary przemysłowe, importując surowce, maszyny i produkty chemiczne. Jeśli chodzi o inwestycje: polskie firmy działają w Szwecji głównie w branży budowlanej i IT, natomiast szwedzkie inwestycje w Polsce skupiają się na energetyce, przemyśle i handlu detalicznym. Wyzwaniem, na które wskazywano w kluczowych obszarach współpracy, są różnice regulacyjne, konkurencja oraz rosnące koszty pracy. Polskie firmy muszą zmierzyć się z tym, że szwedzkie przepisy dotyczące zrównoważonego budownictwa oraz standardy bhp są bardziej rygorystyczne niż w Polsce. Wymagają one nie tylko wiedzy technicznej, ale także inwestycji w odpowiednie certyfikaty i szkolenia.

 

W dalszej części spotkania Mikael Foxenius, reprezentujący PSIG, podzielił się informacjami na temat podstawowych zasad prowadzenia działalności gospodarczej w Szwecji. Podkreślił, jak duże znaczenie ma wiedza w tym zakresie, a także dobra współpraca ze związkami zawodowymi oraz poszanowanie systemu podatkowego. Dotyczy to zarówno inwestorów, jak i podwykonawców działających na terenie Szwecji.

 
Magdalena Pramfelt i Mikael Foxenius
 
 

O szczegółach dotyczących podatków i procedur rejestracyjnych, a także o obowiązkach pracodawcy, mówiły przedstawicielki Urzędu Skarbowego Szwecji – Malin Fast i Maria Sevehem Lundbeck. O działaniach związku zawodowego Byggnads i ochronie pracowników w branży budowlanej (stawki, czas pracy) poprzez tzw. układ zbiorowy, mówili Marcus Carlbrand i Mikołaj Kosieradzki.

 

W drugiej części spotkania skupiono się na działalności inżynierów budownictwa. O ich pracy na szwedzkim rynku i wymaganiach dotyczących uprawnień mówiła Katarzyna Walasek, przewodnicząca Rady PSIG. Wyjaśniła, że organizacją najbliższą PIIB po stronie szwedzkiej jest organizacja Sveriges Ingenjörer.

Wśród prelegentów był również Konrad Szczęsny, business development manager w Stockholm Business Region, który przybliżył zebranym szanse dla polskich firm budowlanych w Sztokholmie i omówił największe budowy realizowane w regionie. Organizacja Stockholm Business Region pomaga inwestorom oraz zagranicznym firmom w wejściu na rynek.

 

Następnym punktem forum było wystąpienie przedstawicieli biura księgowości Excendo w Sztokholmie – Amandy Chamorro i Martina Thunstama mówili o podatkach szwedzkich w praktyce, przybliżając uczestnikom spotkania rozwiązania, które oferują klientom.

Uczestnicy forum wysłuchali również informacji na temat prognoz finansowych dotyczących kursu walut (PLN, SEK) oraz perspektyw związanych z rozliczaniem transakcji, które przekazał Michał Jóźwiak, analityk rynku z firmy Ebury.

 

Organizatorami wydarzenia były Polska Izba Inżynierów Budownictwa oraz Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza.

 

Tekst: Joanna Karwat
Fot. Dorota Tofil/Biuro PIIB, Wydawnictwo PIIB