Spotkanie odbyło się 11 września br. w Warszawie. Omawiano sprawy dotyczące nadawania uprawnień budowlanych, zawieszania i wznawiania członkostwa w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa, a także przeanalizowano rekomendacje w sprawie wyboru ubezpieczyciela w nowym okresie składkowym 2025–2027.

 

Podczas otwarcia posiedzenia Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady PIIB, powitał obecnych w sali obrad, a także zgłaszających udział online członków rady, przewodniczących organów krajowych PIIB: KKK, KKR, KSD, KROZ oraz mecenasa Krzysztofa Zająca. Przyjęto protokół z poprzedniego posiedzenia i zatwierdzono porządek obrad, zgodnie z którym członkowie rady zadecydowali o podjęciu uchwały w sprawie Regulaminu postępowania przy ustaniu, zawieszaniu i wznawianiu członkostwa w PIIB. Tomasz Piotrowski, sekretarz KR PIIB, wyjaśnił, że wprowadzone w regulaminie zmiany związane są z przyjętymi podczas XXIII Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB (w czerwcu br.) nowymi zasadami gospodarki finansowej, m.in. paragrafem dotyczącym wznawiania członkostwa po urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim.

 

Następnie członkowie Krajowej Rady PIIB podjęli uchwałę w sprawie Regulaminu postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadawania uprawnień budowlanych. W tym punkcie zmiany wniesione do dokumentu przybliżył zebranym Krzysztof Latoszek, przewodniczący KKK PIIB. Dotyczyły one m.in. aktualizacji podstaw prawnych (rozporządzeń), a także zapisów, zgodnie z którymi członkowie zespołów egzaminacyjnych nie mogą prowadzić zajęć lub brać udziału w organizacji kursów przygotowawczych do egzaminu na uprawnienia budowlane. Wprowadzono również dodatkowe zapisy, wedle których kandydaci nie otrzymają zwrotu wniesionych opłat w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie. W tym punkcie obrad rozmawiano także na temat zakresu i liczby pytań przedkładanych podczas egzaminu ustnego.

Wystąpienie Krzysztofa Latoszka, przewodniczącego KKK PIIB
 

W trakcie posiedzenia przyjęto również uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia zakresu zadań i kompetencji niektórych członków Krajowej Rady PIIB. Zgodnie z nowymi zapisami, jak wyjaśnił sekretarz Krajowej Rady PIIB, newslettery i komunikaty PIIB przygotowywane będą przez Radosława Wojnowskiego, rzecznika prasowego PIIB, natomiast do zakresu kompetencji Izabeli Tylek, zastępczyni skarbnika KR PIIB, dodano organizację i koordynację działań związanych z promocją zawodu inżyniera budownictwa wśród kobiet.

 

Kolejnym ważnym punktem obrad było omówienie, przedstawienie i rekomendacja ubezpieczyciela w nowym okresie składkowym (2025–2027). Obszerną i bardzo szczegółową prezentację na ten temat przedstawił zebranym Mieczysław Grodzki, wiceprezes KR PIIB, przewodniczący Zespołu ds. grupowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej inżynierów budownictwa (powołanego uchwałą KR PIIB 24 maja 2023 r.). W tym punkcie obrad długo dyskutowano o szczegółach zebranych ofert i zaproponowanych innowacji. Członkowie rady, zgodnie z sugestią prezesa KR PIIB, zadecydowali, że będą głosowali w sprawie przyjęcia rekomendacji zespołu, natomiast w sprawie ostatecznego wyboru ubezpieczyciela podejmą decyzję podczas kolejnego posiedzenia (zorganizowanego w trybie zdalnym) za 2–3 tygodnie.


Zebrani wysłuchali informacji przedstawionych przez Gabrielę Przystał, przewodniczącą Komisji Wnioskowej KR PIIB, na temat stanu prac nad wnioskami z XXIII Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB (osiem wniosków) oraz zjazdów okręgowych (wpłynęło 31 wniosków, z czego 17 skierowano do realizacji przez Krajową Radę PIIB, jej komisje i zespoły).

Realizację budżetu za 7 miesięcy oraz założenia prowizorium budżetowego na 2025 r. zreferowała Elżbieta Bryła-Kluczny, skarbnik KR PIIB. Stan przygotowań do jubileuszowego posiedzenia Grupy V4 omówił Roman Karwowski, przewodniczący Zespołu Krajowej Rady PIIB do spraw organizacji 30. posiedzenia izb i organizacji inżynierskich państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie odbędzie się 10–11 października br. w Warszawie.

 

Tekst: Joanna Karwat/WPIIB
Fot. Szymon Wróblewski/WPIIB