Konfederacja Budowniczych Ukrainy, z którą PIIB pozostaje w kontakcie, zorganizowała 19 października br. międzynarodową konferencję poświęconą odbudowie Ukrainy. Mimo trwającej wojny władze naszego sąsiada już teraz myślą o odbudowie.
Konferencja odbywała się w trybie hybrydowym – w Hotelu Hilton w Kijowie oraz online. PIIB reprezentowali Andrzej Pawłowski, przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą PIIB, oraz Piotr Chmura, jej sekretarz. Głównym założeniem forum było tworzenie kontaktów między władzami krajowymi i lokalnymi a organizacjami międzynarodowymi, instytucjami finansowymi oraz inwestorami w celu realizacji przyszłych projektów odbudowy i przyspieszenie finansowania rekonstrukcji zniszczonych miast oraz miasteczek w Ukrainie.
W pierwszym panelu dyskusyjnym wystąpili przedstawiciele ministerstw oraz administracji rządowej Ukrainy, przedstawiając tworzone aktualnie plany związane z odbudową infrastruktury krytycznej. Potrzeby są ogromne. Konieczne jest przywrócenie do użytkowania m.in. ponad 6000 km zniszczonych dróg, 133 mostów, 14 lotnisk. Przypomniano także zniszczenie największego samolotu transportowego świata AN-225 „Mrija”. Dotychczasowe straty szacuje się na 255 mld dolarów. Organizatorzy zaprosili merów miejscowości głównie z okręgu kijowskiego i sumów, które szczególnie ucierpiały w wyniku rosyjskich ataków na obiekty mieszkalne, przedszkola, szkoły, ośrodki kultury itp. Prezentacje ukazywały zrujnowane przez Rosjan tereny m.in. w Charkowie, Irpieniu, Buczy, Borodziance, Ochtyrce. Przedstawiciele lokalnych władz mówili także o planach odbudowy, bo mimo że wojna jeszcze trwa, już teraz tworzone są projekty szczególnie ważne dla miejscowych społeczności. Wymaga to wielkich środków i pomocy ze strony innych państw oraz prywatnych inwestorów. Ukraina liczy na zaangażowanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i innych instytucji finansowych, które mogłyby stworzyć współczesny odpowiednik planu Marshalla. Niektóre programy rozpoczęte jeszcze przed wojną, np. współpraca z Niemcami szczególnie w zakresie efektywności energetycznej, będą kontynuowane w nowej formie uwzględniającej dokonane przez rosyjskich agresorów zniszczenia. Słowa otuchy i nadziei zostały przekazane przez Philipa Cramptona, prezydenta Europejskiej Federacji Przemysłu Budowlanego (European Construction Industry Federation). Wysłuchano również deklaracji pomocy mieszkańcom Ukrainy w zapewnieniu dachu nad głową ze strony organizacji pozarządowej Habitat for Humanity, która obecnie intensywnie zajmuje się pomocą uchodźcom.
Z powodu ataku lotniczego obrady musiał zostać przerwane na ponad 2 godziny, aby uczestnicy mogli udać się do schronów. Później spotkanie zostało wznowione.
Andrzej Pawłowski
przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą KR PIIB
Więcej informacji na temat Forum >>>
Fot. źródło: https://rebuildukraine.in.ua/recoveryforum-en