Polacy solidaryzują się ze swoimi sąsiadami i w odruchu serca pomagają, udzielając schronienia, pracy, a także zasilając zbiórki rzeczowe i finansowe. Pomoc niosą także organizacje z branży budowlanej.

O niektórych działaniach pisaliśmy już na stronie PIIB i informowaliśmy na Facebooku PIIB. Pojawiają się jednak i nowe inicjatywy. Zbigniew Kledyński, prezes PIIB, uczestniczy w rozmowach z przedstawicielami organizacji, które starają się wypracować długofalowe rozwiązania wspierające mieszkańców Ukrainy. Ostatnio odbyło się spotkanie z Janem Stylińskim, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

 

ZBIÓRKI

Pomoc mieszkańcom Ukrainy w dużej mierze dotyczy wsparcia finansowego. Taką możliwość wskazywaliśmy już w pierwszy dniach inwazji na Ukrainie. Aktywnie włączyły się do tego izby okręgowe, apelując o zbiórki, w tym dedykowane inżynierom, jak to zrobiła Podkarpacka OIIB w porozumieniu z Podkarpackim Oddziałem Okręgowym PCK. Więcej informacji w artykule: „Pilny komunikat Podkarpackiej OIIB”.

 

Trwa zbiórka (do 31 marca) na ambulanse ratunkowe dla Ukrainy. Cały transport medyczny został skierowany na linię frontu a szpitale – te, które jeszcze są i pomagają cywilom – borykają się z brakiem leków, sprzętu i personelu medycznego. Zebrane środki w całości posłużą zakupowi i doposażeniu ambulansów ratunkowych, których liczba będzie zależeć od wysokości zgromadzonej kwoty. Pojazdy zostaną przekazane do Pogotowia Ratunkowego Szpitala Dziecięcego w Krematorsku (obwód doniecki).
Akcję realizują: Polski Związek Pracodawców Budownictwa, SIGIS Sp. z o.o. (firma członkowska PZPB) i Związek Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Stołeczna ZHP.
Więcej informacji: https://pzpb.com.pl/pzpb-ambulanse-dla-ukrainy-szybka-akcja/

 

OFERTY PRACY

Obywatele Ukrainy szukają również zatrudnienia w Polsce, także inżynierowie. Dwie izby włączyły się w to działanie.

Oferty można wpisywać bezpośrednio na profilu FB PodkarpackiejOIIB w komentarzu pod tym postem https://www.facebook.com/PodkarpackaOIIB/posts/2177113252427269

Z kolei Łódzka OIIB zaapelowała, by osoby zainteresowane zatrudnieniem obywateli Ukrainy i dysponujące ofertami pracy dla nich, przesyłały je na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Oferty zostaną bezpłatnie zamieszczone na stronie internetowej ŁOIIB https://bit.ly/3KVP8xW.

 

W pomoc mieszkańcom Ukrainy zaangażowani są również architekci. IARP wraz z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, SARP oraz Instytutem Dizajnu w Kielcach wspólnie budują bazę osób i firm z branż kreatywnych. Poszukiwana jest pomoc dla osób z różnym wykształceniem, wykonujących różne zawody związane z architekturą (nie tylko projektowanie architektoniczne), wzornictwem, projektowaniem graficznym, projektowaniem mebli, kulturą itp. Więcej informacji na stronach:
https://www.izbaarchitektow.pl/pokaz/apel_o_wsparcie_dla_architektow_ukrainskich_w_obliczu_sytuacji_politycznej,1317/
https://www.sarp.pl/pokaz/projektantki_ci_dla_ukrainy,3141/ 
https://niaiu.pl/2022/02/dla-ukrainy/

 

BEZPŁATNY DOSTĘP DO OPROGRAMOWANIA

Inżynierowie i architekci z Ukrainy mogą skorzystać z darmowej półrocznej licencji programu Archicad 25 i dostępu do BIMcloud Saas. Wsparcie jest dostępne zarówno dla Ukraińców jak i dla polskich firm zatrudniających osoby dotknięte wojną. Działania te mają na celu zapewnienie dotkniętym przez wojnę specjalistom łatwego dostępu do oprogramowania do projektowania i współpracy niezależnie od miejsca, w którym się w obecnej sytuacji znaleźli.
Więcej informacji na stronie: https://wsc.pl/ukraina

 

ODBUDOWA MIAST

Trwają również działania zorientowane na pomoc w przyszłej odbudowie kraju.

Ryszard Gajewski, prezes Spółki Gdańskie Wody, zaapelował w swoim liście otwartym do wodociągowców, hydrotechników i meliorantów o pomoc w odbudowie Ukrainy po wojnie: „W tych trudnych chwilach dajmy Ukrainkom i Ukraińcom dodatkowe wsparcie i nadzieję na lepsze życie po wojnie, zapewniając, że pomożemy im odbudować kraj z wojennych zniszczeń, gdy tylko ta inwazja się zakończy”.
Osoby zainteresowane niesieniem pomocy, mogą zgłosić się już teraz, pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.