Odpowiedzi ubezpieczyciela na pytania zadawane przez inżynierów budownictwa.

 

1. Ile lat po zakończeniu ubezpieczenia Ubezpieczyciel będzie odpowiadał za szkodę wobec poszkodowanego?

Odpowiedź Ergo Hestii: W obowiązkowym ubezpieczeniu OC inżynierów budownictwa, ubezpieczyciel odpowiada za szkody powstałe wskutek czynności wykonanych lub zaniechanych w okresie ubezpieczenia. Oznacza to, że ubezpieczyciel będzie odpowiadał za szkody powstałe w przyszłości z czynności dokonanych lub zaniechanych w okresie ubezpieczenia. Zgodnie z przepisami o umowie ubezpieczenia roszczenia poszkodowanego przedawniają się do ubezpieczyciela tak, jak do ubezpieczonego. Tym samym ubezpieczyciel będzie odpowiadał za szkodę tak długo, aż roszczenie poszkodowanego do ubezpieczonego się nie przedawni. 

 

2. Jeżeli roszczenie poszkodowanego jest przedawnione to czy ubezpieczyciel będzie zajmował się taką sprawą?

Odpowiedź Ergo Hestii: W granicach udzielonej ochrony ubezpieczeniowej ubezpieczyciel zobowiązany jest do oceny sytuacji faktycznej i prawnej w związku ze zgłoszonym roszczeniem. Jeżeli roszczenie poszkodowanego będzie przedawnione, ubezpieczyciel wyda decyzję, w której wskaże, że ubezpieczony nie ponosi odpowiedzialności cywilnej z powodu przedawnienia roszczeń poszkodowanego do ubezpieczonego. Tym samym ubezpieczyciel będzie zobowiązany do obrony tego stanowiska przed sądem.

 

3. Jestem członkiem Izby od 2013 roku, ale dopiero od 3 lat wykupuję nadwyżkowe ubezpieczenie z dodatkową sumą 200.000 Euro. Która polisa będzie właściwa jeżeli inwestor zgłosiłby szkodę? Ta z chwili zgłoszenia czy ta z czasu kiedy wykonywałem projekt?

Odpowiedź Ergo Hestii: W przypadku powstania szkody i zgłoszenia roszczenia przez poszkodowanego, właściwą polisą będzie ta z okresem ubezpieczenia, w którym projekt był wykonywany. Polisy ze wszystkich okresów ubezpieczenia dostępne są na stronie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w zakładce ubezpieczenia.

 

Inżynierowie budownictwa mogą przesyłać pytania o zakres ubezpieczenia na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (58) 698 65 58, 730 470 948 lub przez stronę www.ubezpieczeniadlainzynierow.pl

 

Dodatkowe informacje można znaleźć w portalu członkowskim Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, wystarczy wybrać ikonkę „Ubezpieczenia”.

 
 
Fot: stock.adobe.com/Mestudio