Odpowiedzi ubezpieczyciela na pytania zadawane przez inżynierów budownictwa.

 

1. Jakie są różnice między obowiązkowym ubezpieczeniem OC inżynierów budownictwa, a nadwyżkowym ubezpieczeniem OC?

Odpowiedź Ergo Hestii: Ubezpieczenie nadwyżkowe stanowi dodatkowy limit ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Inżyniera Budownictwa, przy zachowaniu identycznego zakresu jak w ubezpieczeniu obowiązkowym. Istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o jeden z VI wariantów sumy gwarancyjnej. Wysokości sumy gwarancyjnej wynoszą od 100.000 Euro do 500.000 Euro. Suma ubezpieczenia obowiązkowego kumuluje się z wybraną sumą gwarancyjną ubezpieczenia nadwyżkowego.

Zawarcie dodatkowej umowy nadwyżkowego ubezpieczenia OC jest możliwe poprzez pobranie i wypełnienie wniosku na stronie PIIB https://www.piib.org.pl/pliki/ubezpieczenia/ubezp-2021-2024/wniosek_ub_nad_2021.pdf lub podanie danych na stronie https://ubezpieczeniadlainzynierow.pl/inzynier-budownictwa/

 

2. Co oznacza zapis w polisie ubezpieczenia nadwyżkowego, że Ubezpieczyciel odpowiada za szkody przekraczające 50.000 Euro?

Odpowiedź Ergo Hestii: Zapis na polisie nadwyżkowego ubezpieczenia OC oznacza, że Ubezpieczyciel będzie odpowiadał z tej umowy ubezpieczenia w przypadku, gdy szkoda wyrządzona przekroczy wartość 50.000 Euro. Szkody wyrządzone do 50.000 Euro pokrywane będą przez obowiązkowe ubezpieczenie OC, którym objęty jest każdy czynny członek Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

3. Czy polisa na nadwyżkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej inżynierów budownictwa będzie gwarantowała opłacenie szkód z tytułu błędów projektowych w sytuacji, gdy zlecenie na projekt, przy którym powstanie szkoda, będzie wystawione na spółkę XYZ, w której zarządzie zasiadam? Mam 50% udziałów spółki, ale rozliczam się z nią na podstawie umów o dzieło na wykonanie projektu?

Odpowiedź Ergo Hestii: W przypadku popełnienia przez Pana błędu projektowego, gdy jest Pan podwykonawcą spółki XYZ (umowa o dzieło), Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie spółce jako poszkodowanemu z Pana obowiązkowego i nadwyżkowego ubezpieczenia OC. Identycznie Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, kiedy roszczenie będzie kierowane przez innego poszkodowanego niż spółka. Prosimy pamiętać, że nadwyżkowe ubezpieczenie OC nie obejmuje sytuacji, gdy poszkodowany skieruje roszczenie do spółki XYZ (poszkodowany ma prawo wyboru do kogo zgłosi roszczenie) i od niej będzie żądał odszkodowania.

 

Inżynierowie budownictwa mogą przesyłać pytania o zakres ubezpieczenia na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (58) 698 65 58, 730 470 948 lub przez stronę www.ubezpieczeniadlainzynierow.pl

 

Dodatkowe informacje można znaleźć w portalu członkowskim Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, wystarczy wybrać ikonkę „Ubezpieczenia”.