Konferencja prasowa online dotycząca akcji „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu” odbyła się 24 września br. o godz. 9.30. Transmitowana była na kanale YouTube Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (link do nagrania).


W spotkaniu uczestniczył prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, który w pierwszej części swojego wystąpienia powiedział: „Dziś skupiamy się na mieszkalnictwie – domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Ich projektowaniu, budowie i utrzymaniu. Jesteśmy w okresie bardzo licznych zmian prawa budowlanego i obserwujemy zagubienie wielu ludzi uczestniczących w procesie budowlanym lub tych, którzy chcieliby taki proces uruchomić w roli indywidualnego inwestora. Kilka dni temu weszły w życie przepisy o tzw. trójpodziale projektu budowlanego, także sejm uchwalił przepisy dotyczące budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 na zgłoszenie i bez konieczności powoływania kierownika budowy. Nie ma jeszcze ugruntowanej praktyki stosowania tych przepisów, nie potrafimy więc jeszcze ocenić wszystkich skutków tych regulacji, chociaż są przedstawiane jako uproszczenia. Właśnie dlatego nie zostawiamy potrzebujących samym sobie. To w trosce o indywidualnych inwestorów – użytkowników domów – podjęliśmy akcję dnia otwartego pod hasłem: „Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu”. Nie bez powodu odbędzie się ta akcja w Dniu Budowlanych i będzie formą promocji naszego zawodu”.

W dalszej części przemówienia Prezes PIIB zaznaczył, że domy jednorodzinne wydają się prostymi obiektami. To jednak fałszywa i nieaktualna już ocena. Współczesne wymagania wobec tych obiektów nie kończą się na bezpieczeństwie konstrukcji, ale tworzą całą listę tak zwanych wymagań podstawowych. Wśród nich są warunki sanitarne, komfort cieplny, jakość powietrza wewnętrznego, energooszczędność i odnawialne źródła energii, instalacje elektryczne i niskoprądowe. Wszystko to sprawia, że współczesne domy stają się jak mówimy „inteligentne”, a w ich projektowaniu i wykonawstwie rola inżynierów różnych branż nieustannie rośnie.

 

Gościem honorowym z ramienia Ministerstwa Rozwoju i Technologii – patrona honorowego akcji, była Pani Iza Strojna, Naczelnik Wydziału Procesu Inwestycyjnego Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji, która odczytała list Adama Baryłki, dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii:
„Ogólnopolska akcja Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To bardzo interesująca i godna polecenia inicjatywa, która pozwoli przedstawić szerokiej grupie inwestorów aspekty prawne, organizacyjne i techniczne procesu inwestycyjno-budowlanego. Myślę, że takie działania będą bardzo ciekawym elementem promującym profesję inżyniera budownictwa jako zawodu zaufania publicznego oraz uświadomią społeczeństwu, jak ważną rolę odgrywają inżynierowie budownictwa. W naszym resorcie priorytetami są toczące się prace nad uproszczeniami i przyspieszeniami procesu inwestycyjnego w zakresie obiektów budowlanych. Mowa o zmianach w zakresie przepisów prawa budowlanego, które są ukierunkowane na zmniejszanie listy robót budowlanych, wymagających uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, uproszczenia i przyspieszenia czynności realizowanych w ramach procedur administracyjnych w obszarze budownictwa, szczególnie poprzez zmniejszenie liczby niezbędnych dokumentów, jak również poprzez cyfryzację procesu budowlanego. Jestem przekonany, że planowane ułatwienia procesu budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych przełożą się na istotny rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

 

Dziennikarze mogli również zapoznać się z prezentacją przygotowaną przez Mariusza Okunia, rzeczoznawcę budowlanego, który opowiedział o budowie budynku jednorodzinnego i współpracy ekspertów różnych dziedzin w tym procesie.

 

Tekst: Joanna Karwat