Serdecznie zachęcamy do lektury artykułów, które znajdują się w najnowszym numerze miesięcznika.

 

W majowym wydaniu znajdziecie Państwo wiele ciekawych tematów:

  • Użytkowanie obiektów budowlanych
  • Decyzje legalizacyjne
  • Rozwiązania konstrukcyjne balkonów
  • Renowacja zabytkowych murów
  • Domy o konstrukcji drewnianej
  • Przegląd instalacji antenowych
  • Współdziałanie betonu i zbrojenia
  • Morskie elektrownie wiatrowe

 

Więcej szczegółów: e-sklep.

Członkowie PIIB mają dostęp do najnowszych i archiwalnych wydań czasopisma poprzez portal członkowski

 

W oczekiwaniu na przesilenie

Koniec kwietnia przyniósł nie tylko przejściowe ochłodzenie, które powstrzymało przyjście pełnej wiosny, ale także niecierpliwe oczekiwanie na przełamanie pandemii. Tak nieco na wyrost, ale zgodnie z tłumionymi tęsknotami, zaczęliśmy planować przyszłość – czas, kiedy już będzie „po”. To dobrze, choćby dlatego że wspomaga nadzieję i dodaje sił. Pozwoli także lepiej przygotować się do nowej normalności. Nie będzie to nowy początek, ale hybryda kontynuacji i utrwalania nabytych ostatnio umiejętności, mieszanka tego, co zdołamy przywrócić, i tego, czego nie uda nam się zapomnieć. Raczej nie będzie temu towarzyszyła jedna cezura, najwyżej jakieś symboliczne wydarzenie, które nie wszyscy zauważą. Oznacza to, że wirus i pamięć o tym, co potrafi zrobić z naszym życiem, pozostanie z nami na dłużej i nie zawsze bezboleśnie.

 

Przesilenie jest nam potrzebne, aby odetchnąć i poczuć chociaż zalążek oczekiwanej poprawy. Tymczasem działajmy systematycznie i wytrwale na co dzień, mimo dolegliwości różnego rodzaju obostrzeń i wbrew zwykłemu znużeniu przeciągającym się stanem zdalności, ograniczeń i niepewności.

 

Tak też staramy się prowadzić naszą działalność samorządową. W kwietniu odbyły się zjazdy okręgowe. Chociaż rok temu życzyliśmy sobie, aby ich zdalna forma była jednorazowa, to w tym roku mamy jej powtórkę. W tej formie przygotowujemy także tegoroczny XX Krajowy Zjazd Sprawozdawczy PIIB, ponownie życząc sobie, aby przyszłoroczny XXI Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy PIIB był wydarzeniem stacjonarnym, podobnie jak uroczystości związane z 20-leciem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

Z nadzieją patrzymy na unijny Fundusz Odbudowy, licząc że znajdzie on swoje korzystne dla budownictwa odbicie w planach krajowych. W tym przypadku chodzi nie tylko o naprawę szkód poczynionych przez pandemię, lecz także o silne impulsy rozwojowe, które podniosą nie tylko wielkość produkcji budowlanej, ale też jej technologiczny poziom i stworzą solidne podstawy przedsiębiorczości w tej ważnej dziedzinie gospodarki.

 

Pandemia uświadomiła nam, że tego typu wyzwaniom same mechanizmy rynkowe nie podołają, zwłaszcza gdy nie chcemy się rewolucyjnie rozstawać z dotychczasowym sposobem życia. W czasach zmienności, niepewnych ocen i prognoz, złożoności i niejednoznaczności współczesnego świata lekarstwem mogą być spójność, cyrkularność i stabilność nowych rozwiązań oraz poczucie wspólnoty. Skorzystajmy więc z trudnych bieżących doświadczeń i twórzmy podstawy społeczeństwa oraz gospodarki odpornej na różnego rodzaju globalne i regionalne zagrożenia. Jedno co bowiem pewne w czasach niepewnych to to, że trudnych problemów nie zabraknie.

 

prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński
prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

 

 

Fot. Marek Jaśkiewicz/Agencja Poziom