Zgromadzenie Generalne ECCE zwoływane jest dwukrotnie w ciągu roku. Jubileuszowe, 80. spotkanie odbyło się w Funchal na Maderze, a jego gospodarzem był portugalski Konwent Inżynierów, jedna z czterech organizacji założycielskich.

 

Europejska Rada Inżynierów Budownictwa (ECCE – European Council of Civil Engineers) została założona w 1985 r. przez organizacje: Colegio de Ingenieros de Caminos, Canales y Puertos z Hiszpanii (CICCP), Institution of Civil Engineers (ICE) z Wielkiej Brytanii, Grecką Izbę Inżynierów oraz Ordem Dos Engenheiros de Portugal (OEP). W deklaracji inicjującej jej powstanie założyciele napisali, że chcą, aby instytucje Unii Europejskiej traktowały ECCE jako wspólny głos inżynierów budownictwa. Ich zamiarem była praca zarówno na niwie europejskiej, jak i na poziomie krajowym, aby doradzać Unii Europejskiej, rządom państw i przemysłowi oraz kształtować zunifikowane, wysokie standardy zawodowe w całym regionie. Obecnie ECCE zrzesza 23 kraje, przy czym członkostwo Rosji jest czasowo zawieszone. Sześć organizacji, w tym Amerykańskie Stowarzyszenie oraz Japońskie Towarzystwo Inżynierów Budownictwa, mają status członków stowarzyszonych.

 

Do Funchal na Maderze przybyli przedstawiciele organizacji inżynierskich z 22 krajów, członkowie organizacji stowarzyszonych, poprzedni prezydenci i prezydenci honorowi oraz zaproszeni goście. 40-lecie było okazją do przypomnienia dotychczasowych osiągnięć oraz strategii odnoszącej się do przyszłości zawodu inżyniera budownictwa w Europie.

W czwartek, 21 marca, spotkała się Rada Wykonawcza ECCE. Ceremonia otwarcia zgromadzenia i obrady odbyły się następnego dnia na terenie Maderskiego Uniwersytetu w historycznych murach dawnego Kolegium Jezuickiego z XVI w. Gospodarzy reprezentował Fernando de Almeida Santos, prezydent OEP, Miguel Branco, prezydent OEP dla regionu Madery, oraz João Pedro Fino, regionalny sekretarz ds. infrastruktury i wyposażenia. Gości przybyłych do Funchal przywitał aktualny prezydent ECCE – Platonas Stilianou. Następnie oddał głos gospodarzom, którzy przybliżyli wyzwania, przed którymi stoją miejscowi inżynierowie, oraz życzyli wszystkim uczestnikom miłego pobytu na wyspie wiecznej wiosny. Piątkowa, robocza sesja toczyła się dalej według zatwierdzonego przez zgromadzonych programu. Zebrani przyjęli w głosowaniu sprawozdanie finansowe, które z uwagi na miejsce powstania ECCE musi być zgodne z brytyjskim prawem. Następnie zatwierdzono powrót Hiszpanii do grona członków, w charakterze członka stowarzyszonego. Stowarzyszenie Inżynierów od Dróg, Kanałów i Portów (CICCP) było jednym z czterech założycieli ECCE, ale na kilka lat wycofało się z udziału w pracach organizacji.


W kolejnym punkcie spotkania Andreas Brandner, poprzedni prezydent ECCE, omówił stan prac nad wdrożeniem wspólnych ram kształcenia oraz proponowanych zmian w umowie stowarzyszeniowej, które powinny zwiększyć jej przejrzystość i usunąć nieaktualne już zapisy. Planowane są także modyfikacje strony internetowej i logo, by poprawić efektywność zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej komunikacji. Projekt zmian przedstawiła Maria Karanasiou, sekretarz generalny ECCE. Natomiast prezydent Stylianou przekazał informacje na temat stanu przygotowań do publikacji na temat zawodu inżyniera budownictwa w Europie. Nadal nie wszystkie kraje opracowały dziewięć rozdziałów, które powinny być dostępne w formie e-booka jeszcze w tym roku. Zapowiedział także przygotowanie 10. rozdziału, w którym znajdą się treści zaproponowane przez krajowych koordynatorów wydawnictwa, a nieujęte w dotychczasowym materiale.

Jeanette Muñoz Abela, wiceprezydent ECCE, mówiła o zaawansowaniu implementacji strategii ECCE oraz zamiarze przygotowania dokumentu prezentującego stanowisko dotyczące sztucznej inteligencji w cyfrowej i etycznej inżynierii budowlanej.
Ważnym punktem piątkowego spotkania było uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy ECCE, które reprezentował prezydent Stylianou, a Europejskim Stowarzyszeniem Wydziałów Budownictwa (Association of European Civil Engineering Faculties – AECEF), w imieniu którego dokument podpisał prof. Alfredo Soeiro z Uniwersytetu w Porto, sekretarz generalny AECEF.

Alfredo Soeiro i Platonas Stylianou

 

Dalsza część spotkania została poświęcona dyskusjom obejmującym szeroki wachlarz tematów związanych z wykonywaniem zawodu inżyniera budownictwa. Prof. Humberto Varum z Uniwersytetu w Porto, a równocześnie członek Rady Wykonawczej ECCE, w swoim wystąpieniu skupił się na roli inżyniera budownictwa w zarządzaniu kryzysowym w obliczu naturalnych klęsk i katastrof. Podkreślił kluczową rolę inżyniera nie tylko w zarządzaniu sytuacją kryzysową, ale także w usuwaniu jej skutków oraz odbudowie.


Dr Muñoz Abela z Uniwersytetu Malty, wiceprezydent ECCE, poprowadziła dyskusję na temat Manifestu ECCE „Budowanie przyszłości odpornej na zagrożenia”. Manifest podkreśla decydującą rolę inżynierów budownictwa w kształtowaniu infrastruktury zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, która w obliczu zmian klimatycznych potrafi się oprzeć siłom natury. Ukoronowaniem części dyskusyjnej była debata przy okrągłym stole na temat wyzwań stojących przed inżynierami budownictwa. Jej moderatorem był prof. Varum, a wzięli w niej udział: Richard Coackley, prezydent honorowy, oraz poprzedni prezydenci: Gorazd Humar, Fernando Branco i Andreas Brandner, a także Carsten Ahrens, były wiceprezydent, i Platonas Stylianou, aktualnie urzędujący prezydent. Dyskusja objęła najbardziej istotne obecnie kwestie, takie jak zmiany klimatu, przyciąganie młodych talentów, przyszłość edukacji w zakresie budownictwa, ryzyko i odporność budowli na zagrożenia, innowacje oraz odpowiedzialność inżynierów budownictwa, a także dostrzeganie ich roli w społeczeństwie.

 
Richard Coackley i Gorazd Humar


W sobotnie przedpołudnie spotkano się, aby uroczyście świętować jubileusz 40-lecia istnienia Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa. Prezydent Stylianou, witając gości, przypomniał historię organizacji i jej osiągnięcia. W imieniu gospodarzy głos zabrał Fernando de Almeida Santos, prezydent OEP, wyrażając radość, że jubileusz jest świętowany w Portugalii – kraju, który był jednym z założycieli. Byłych prezydentów uhonorowano za ich istotny wkład w rozwój ECCE, wręczając okolicznościowe pamiątki.

Fernando Branco (ECCE President 2012–2014), Richard Coackley (ECCE President 2005–2008), Fernando de Almeida Santos (OEP President), Platonas Stylianou (ECCE President 2024–2027), Andreas Brandner (ECCE President 2021–2024), Gorazd Humar (ECCE President 2010–2012)

 

 

Z okazji jubileuszu przygotowano publikację zawierającą wiele zdjęć i wspomnień. Przedstawiła ją Helena Endriksone, wiceprezydent ECCE i skarbnik, która kierowała pracami zespołu gromadzącego i opracowującego materiały archiwalne. Omawiając opisaną w publikacji historię ECCE, Helena Endricksone ciepło wspominała okres, kiedy prezydentem ECCE w latach 2014–2016 był Włodzimierz Szymczak reprezentujący PIIB. Funkcję tę sprawował także w latach 2017–2018, kiedy wybrany w tej kadencji prezydent nie mógł wykonywać swoich obowiązków.

 

 

Tradycyjnym zwieńczeniem spotkania była wycieczka techniczna. Wcześniej uczestnicy zapoznali się z systemem kanałów wodnych okalających wyspę – Levadas da Madeira, którego początki sięgają XV w. Oprócz swoich funkcji użytkowych – dostarczanie wody pitnej i umożliwianie funkcjonowania elektrowni wodnych – stanowią również atrakcję turystyczną. Zwiedzono jeden z odcinków kanałów, których łączna długość wynosi 3200 km, oraz hydroelektrownię Serra d’Água Hydroelectric Power Station. Woda jest dostarczana do jej turbin rurami z wysokości kilkuset metrów.

 


Późnym popołudniem, i był to ostatni punkt programu, uczestnicy wydarzenia dołączyli do miejscowych kolegów, którzy w ogrodzie botanicznym świętowali „Dzień inżyniera”.

 

FILM z jubileuszowego spotkania ECCE

 

 
 

Tekst: Andrzej Pawłowski, przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą Krajowej Rady PIIB

Fot. archiwum ECCE