Dotychczasowe przepisy techniczno-budowlane w drogownictwie stracą moc 20 września 2022 roku i dlatego w Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad nowymi regulacjami. Według zapowiedzi, nowe PTB dotyczące dróg publicznych zawarte będą w jednym rozporządzeniu i będą miały charakter ogólnych wymagań funkcjonalno-technicznych. Tym samym nie będą zawierać szczegółów technologicznych i materiałowych, będą natomiast stanowić zwięzły zbiór najważniejszych warunków, które musi spełnić obiekt budowlany.

 

Wytyczne do konsultacji

Eksperci z uczelni i instytutów badawczych, a także praktycy z biur projektowych, opracowali kilkadziesiąt wytycznych do projektowania dróg, infrastruktury dla pieszych i rowerów, a także drogowych obiektów inżynierskich. Wytyczne odnoszą się nie tylko do budowy albo przebudowy, ale także do kwestii utrzymania. Podczas webinarium inauguracyjnego przewodniczący trzech zespołów, przygotowujących nowe Wytyczne: prof. Stanisław Gaca z Politechniki Krakowskiej (część drogowa), prof. Janusz Rymsza z IBDiM (część obiektowa) i prof. Tomasz Siwowski z Politechniki Rzeszowskiej (katalog typowych obiektów i zasady ich projektowania) przedstawili ich główne założenia. Z ich prezentacjami można zapoznać się pod linkiem Polski Kongres Drogowy - baza wiedzy.

Te opracowania będą omawiane podczas kolejnych 7 webinariów, odbywających się w każdy wtorek o godz. 10.

Ich harmonogram przedstawia się następująco:

Część drogowa:

  • 20 października - Projektowanie skrzyżowań i węzłów
  • 27 października - Nawierzchnie i utrzymanie dróg

Część mostowa:

  •   3 listopada - Projektowanie konstrukcji oraz powiązanie z terenem i drogą
  • 10 listopada - Bezpieczeństwo i ochrona środowiska
  • 17 listopada - Wyposażenie techniczne
  • 24 listopada - Utrzymanie i ochrona antykorozyjna

BIM

  • 1 grudnia - Powiązanie wymagań technicznych z technologią BIM

 

Jak zgłaszać opinie i zapytania?

Pod adresem konsultacje.viaexpert.pl działa forum dyskusyjne, na którym można komentować i zadawać pytania autorom nowych Wytycznych. Forum służy jedynie do wyrażania opinii o publikowanych sukcesywnie na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury opracowaniach. Teksty Wytycznych są umieszczane przez Ministerstwo na wspomnianej stronie na 1-2 tygodni przed terminem dotyczącego ich webinarium.

Forum podzielone jest na sekcje, odpowiadające tematyce 9 zaplanowanych w ramach konsultacji webinariów (2 już się odbyły). By ułatwić zapoznanie się z nimi, w każdej sekcji Forum umieszczono linki, które pozwalają ściągnąć opracowania w formacie PDF.

Pisemne opinie i zapytania można przesyłać również na skrzynkę mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio do MI: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.

 

Źródło: kongresdrogowy.pl